دات نت نیوک
کانکیو
SuperUser Account

کانکیو

کانکیو در هیدروکن قطعه ای مخروطی شکل است که در واقع وظیفه چکش در دستگاه های سنگ شکن را بر عهده دارد و قطعه مصرفی دستگاه هیدروکن محسوب می شود و در تماس مستقیم با بار ورودی دستگاه است در نتیجه بیشترین قسمت که در معرض سایش قرار میگیرد کانکیو هیدروکن می باشد در نتیجه جنس و کیفیت آن بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد . کانکیو درون تاپشل قرار میگیرد و بار ورودی تحت فشار بین دو قطعه یعنی کانکیو و منتل خورد می شود .

جنس کانکیو هیدروکن 

جنس کانکیو به دلیل قرار گرفتن در معرض سایش شدید عمدتا فولاد منگنزی می باشد که در سه آنالیز مختلف برای کاربری های مختلف تولید می شود . نوع اول آن جنس فولاد منگنزی می باشد که با بهترین آنالیز و بالاترین کیفیت با بروزترین دستگاه های روز دنیا تولید می شود که این جنس مناسب برای معادنی است که در آن سختی سنگ ها بالا نبوده و مقدار سلیس پایین می باشد . نوع دوم کانکیو مولیبدن دار می باشد در این آنالیز به منظور کاهش هرچه بیشتر سایش کانکیو ،  به مقدار ۰.۳ تا ۰.۵ درصد به آنالیز آن مولیبدن اضافه شده که این امر باعث بالارفتن مقدار سختی کانکیو می شود و در نتیجه مقدار سایش کاهش پیدا می کند. نوع سوم کانکیو منگنزی مولیبدن دار ویژه می باشد این آنالیز با تغییراتی در آنالیز نوع دوم تولید شده که با رساندن مقدار مولیبدن به ۰.۵ تا ۰.۷ درصد و به حداقل رساندن مقدار سایش مانع از ترد شدن قطعه شده و کارایی آن را به حداکثر خود رسانده و کیفیت آن در بالاترین حد قرار دارد به همین دلیل این نوع کانکیو مناسب برای معادن با سنگ های با سلیس بالا و همچنین معادن سنگ آهن بوده و هزینه نگهداری دستگاه سنگ شکن هیدروکن را در پایین ترین سطح ممکن قرار می دهد. 

وظیفه کانکیو

معادن سنگ که محصول نهایی آن موجب تولید مصالح ساختمانی می باشد در انواع متفاوتی سنگ های معادن را جهت استفاده در ساختمان سازی تولید می کنند. کانکیو در تولید این سنگ ها نقش به سزایی دارد  در همه معادن اغلب از سنگ شکن مخروطی می توان استفاده کرد. کانکیو، مخروطی شکل بوده و وزنی بیش از ۴۵۰ کیلوگرم دارد. وزن کانکیو در مقابل منتل ۵۰ کیلوگرم بیشتر می باشد و محل قرار گیری آن درون تاپشل است. به این شکل کانکیو به صورت فشرده و سختی جنس و سنگینی وزن خود شروع به خرد کردن سنگ ها می کند. وظیفه اصلی کانکیو ساخت انواع مصالح ساختمانی، سنگ و ماسه می باشد. کانکیو منتل به عنوان اصلی ترین و مهم ترین قطعات سنگ شکن هیدروکن به شمار می رود که با توجه به نوع مصرف، نوع سنگ خروجی از دستگاه و دیگر موارد تعویض می شود.

انواع کانکیو هیدروکن 

کانکیو هیدروکن بر اساس سایز و اندازه دارای انواع مختلفی است. که مصرف کننده بر اساس سایز محصول مورد نیاز مدل مورد نیاز خود را انتخاب می کند. کانکیو ها همچون سایر قطعات دارای انواع مختلفی می باشند که می توان آن ها را در کانکیو 4  شاخک تا 8 شاخک تقسیم نمود. با توجه به تعداد شاخک ها وزن تقریبی هر کدام در نظر گرفته می شود. اغلب وزنی تقریبی 460کیلوگرم تا 585 کیلوگرم را در بر می گیرند. به طور معمول هیدروکن از جنس فولاد منگنزی و فولاد منگنزی مولیبدن دار تولید می شوند.
چنانچه که هیدروکن به عنوان سنگ شکن اولیه و قلوه شکن بهره برداری گردد، می بایست سایز تاپشل آن را نیز تغییر داد. در سنگ شکن هیدروکن از دو نوع منتل ۲ و منتل ۴ مصرف می گردد که منتل ۲ همراه کانکیو ۲  یا کانکیو ۴ بر روی هیدروکن بسته می شود، در این صورت سنگ شکن به عنوان ماسه ساز کاربرد دارد. در هر دو صورت بالا از تاپشل ۴ بهره برداری می گردد. ولی در صورتی که  بخواهیم از سنگ شکن هیدروکن به عنوان درشت شکن استفاده نماییم می بایست منتل ۴ را همراه کانکیو ۴، کانکیو ۵، کانکیو ۵/۶، کانکیو ۷ یا کانکیو ۸ استفاده نماییم.
انواع مدل های کانکیو عبارتند از : کانکیو 2 ، کانکیو 4 ، کانکیو 5 ، کانکیو 5.5 ، کانکیو 6.5 ، کانکیو 7 و کانکیو 8 . 

کانکیو به شکل مخروطی است .با تغییر سایز کانکیو و منتل ، سایز بار خروجی هیدروکن تغییر می کند .

این قطعه از اجزای تشکیل دهنده سنگ شکن هیدروکن بوده و با سنگ هایی که وارد سنگ شکن می شوند، برخورد زیادی دارند. قطعه کانکیو درون تاپشل و باتمشل سنگ شکن هیدروکن قرار گرفته است. این قطعه از جنس فولاد منگنز و همینطور فولاد منگنزی مولیبدن دار تولید و روانه بازارهای مصرفی می شود. کانکیو به شکل مخروطی است و با توجه به جنس فولادی آن مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش از خود نشان می دهد. کانکیو هیدروکن انواع مختلفی مثل کانکیو 2 هیدروکن، کانکیو 4 هیدروکن، کانکیو 36-3 هیدروکن، کانکیو 7 هیدروکن و کانکو 8 هیدروکن است که اکثر آن ها با عدد مشخص می شوند. در این مطلب شما را با قطعه کانکیو و دیگر مسائل مرتبط با آن آشنا می کنیم.


Image

 

ویژگی های کانکیو

امکان تعویض کردن و جابه جایی قطعه کانکیو در محل خود وجود دارد و شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. این قطعه یعنی کانکیو، از جنس فولاد منگنز دار که فولاد غیرمغناطیسی بی نظیری بوده و امکان فرسودگی را از بین می برد. این نوع فولاد سختی و مقاومت سه برابری را در مقایسه با بسیاری از فلزات از خود نشان می دهد. همچنین انواع دیگر این نوع قطعه از فولاد منگنزی مولیبدن دار استفاده می کنند. این نوع فولاد در برابر حرارت های بسیار بالا مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. کانکیو در انواع مدل های دلخواه بر اساس نیاز مشتری مورد نظر تولید می گردد. امکان انجام دادن تراشکاری بر روی کانکیو هیدروکن وجود دارد.

کاربرد های مهم کانکیو

کانکیو که به آن سطح ساکن خردایش می گویند، در سه نوع معمولی، متوسط و با سختی بسیار بالا تولید و روانه بازارهای مصرفی می شوند. کانکیو توسط شاخک های کناری که در خود دارد، توسط پیچ و مهره از شش ناحیه به قطعه تاپ شل متصل است. این قطعه توسط یک میله نگهدارنده، به وسیله تاپ شل نگه داشته شده است. این کار به این منظور است که نگهداری کردن مجموعه قطعات که مونتاژ شده را بر روی باتم شل راحت و ساده کند. کانکیو به خاطر سختی بالای جنس آن و همینطور سنگین وزن بودن، به عمل خرد کردن سنگ ها می پردازد. در واقع کار اصلی قطعه کانکیو ساخت انواع مصالح ساختمانی مانند ماسه ها است.

کانکیو منتل به عنوان قطعات اصلی و مهم در سنگ شکن های هیدروکن محسوب می شود که در سنگ شکن ها بسیار کاربردی می باشد. به طور کلی کانکیو و منتل دو قطعه حیاتی می باشند که یک سنگ شکن را در بر می گیرد. این قطعات از جنس منگنز می باشد که مقاومت بالایی در برابر خردایش و فرسودگی دارند. با ورود شدن سنگ به داخل سنگ شکن مخروطی عمل خرد شدن سنگ به وسیله کانکیو و منتل با فشار بسیار بالای سنگ شکن هیدروکن صورت می گیرد.عمل خردایش در سنگ شکن هیدروکن، با بسته شدن کانکیو و منتل صورت می گیرد، در این سنگ شکن، کاهش فاصله بین کانکیو منتل، و عملیات قسمت متحرک یعنی منتل و استحکام قسمت ثابت یعنی کانکیو، عملیات خرد شدن سنگ ها رخ می دهد. شفت اصلی با حفظ از قطعات مختلف در عمل خردایش نقش مهمی را ایفا می کند.

کانکیو منتل

کانکیو منتل در دسته قطعات سنگ ‌شکن مخروطی شکل هیدروکن قرار دارد که تاثیر به سزایی در مقدار بار ورودی دارد .به نوعی می توان آن را از دستگاه‌ های پرکاربرد در بین قطعات سنگ شکن هیدروکن در مرحله ثانویه خردایش به شمار آورد. سنگ شکن هیدروکن در حالت ظاهری به شکل مخروط طراحی شده است که معمولا در مرحله دوم عمل خرد شدن سنگ هایی با سختی خردی بالا  بهره برداری می شود. به طور کلی این سنگ شکن قابلیت دریافت بار ورودی در اندازه‌های مختلفی را دارد  و اندازه و مشخصات بار خروجی نیز قابل کنترل و تنظیم می باشد.

نحوه کار کانکیو منتل

سنگ های ورودی از بالای سنگ ‌شکن و از فضای بین بازوهای تاپشل وارد محفظه کانکیو می گردد. در کانکیو خردایش به وسیله منتل و کانکیو صورت می گیرد. منتل قطعه ‌ای با استحکام بالا، سنگین و مخروطی شکل می باشد که روی هدسنتر شافت جای می گیرد. بعد از ورود بار به محفظه کانکیو و شروع به کار دستگاه، شفت اصلی به کمک اکسنتریک می چرخد و حرکت دورانی خود را به منتل و کانکیو انتقال می دهد. فضای خالی بین منتل و کانکیو بسته می شود و بار ورودی تحت فشار قرار می گیرد. در واقع عمل خردایش به کمک باز و بسته شدن دهانه V شکل بین منتل و کانکیو صورت می گیرد. با توجه به اینکه کانکیو منتل به طور مستقیم  با بار ورودی سنگ ‌شکن ارتباط دارد و در طول زمان ممکن است با سایش مواجه گردد، جنس آن اهمیت بالایی دارد. قطعه سنگین وزن کانکیو منتل می بایست  در برابر سایش قطعات از مقاومت بالایی  برخوردار باشد تا طول عمری بیشتری داشته باشد و در طول زمان فرسوده نشود. 

ابعاد کانکیو منتل

در سنگ شکن 36 اینچی دهانه کانکیو منتل 36 اینچ می باشدو از شکل مخروطی برخوردار است. علت این تفاوت ابعاد  به خاطر  برخی موارد ابعاد سنگ های خوراک برای انجام عمل خردایش می باشد و بر حسب ابعاد سنگ ها کانکیو منتل انتخاب می گردد.با کنترل بار خروجی می توان نوع منتل را تغییر داد. مثلا با بهره مندی از منتل ۲ به همراه کانکیو ۲ یا کانکیو ۴ هیدروکن کاربرد ماسه ساز یا همان هیدروکن ریز شکن را دارد. با استفاده از منتل ۴ در کنار کانکیو ۴، کانکیو ۵، کانکیو ۶/۵، کانکیو ۷ یا کانکیو ۸ می‌توان مصرف نمود که اصلاحا به دستگاه سنگ ماسه درشت  متصل می شود. 

وظیفه کانکیو منتل 

سنگ شکن های مخروطی درست شبیه هیدروکن هایی که در سنگ شکن های ثانویه قرار می گیرند، عمل خردایش را به شکل بسته شدن فاصله بین کانکیو منتل انجام یم دهند .وجود شکاف بین کانکیو و منتل و چرخش سنگ شکن باعث درست عمل کردن دستگاه می شود. در این حالت با تغییر دهانه کانکیو و منتل توسط جک می توان میزان بار خروجی را بر اساس نیاز تعویض نمود.در شرایط مختلف استخراج از معدن و راهسازی باعث ایجاد مشکل  در خردایش سنگ های بزرگ می شود، کانکیو منتل  قابلیت خرد نمودن سنگ های بزرگ و تبدیل آن به خرده سنگ را دارند از این حیث در  کارخانه شن و ماسه بسیار کاربردی می باشند.

مطلب قبلی باتم شل
مطلب بعدی خنک کننده هیدروکن
1748 رتبه بندی این مطلب:
3.7