خاک کوره آلومینایی

در صنعت و در حوزه ریخته گری استفاده از خاک های نسوز کاربرد فراوانی دارد. خاک نسوز برای کوره ها باعث افزایش مقاومت کوره ها در برابر مواد مذاب فلزی می شود. برخی از انواع خاک های کوره عبارتند از: خاک کوره سیلیسی، خاک کوره آلومینایی و خاک کوره کائولن یا چینی که از این بین خاک کوره آلومینایی از مقاومت بالایی نسبت به دما و سایش برخوردار است. این نوع خاک کوره از درصد آلومینیوم بالاتری نسبت به سیلیسیوم برخوردار است و از اینرو درصد Al2O3 یا اکسید آلومینیوم در آن بیشتر وجود دارد که این امر باعث شده تا از دیرگدازی بالاتری برخوردار باشد. در این مقاله می خواهیم با این نوع خاک کوره بیشتر آشنا شویم.

خاک کوره آلومینایی
توضیحات تکمیلی محصول

خاک آلومینا

آلومینا همان اکسید آلومینیوم است که از اکسید کردن آلومینیوم تولید می شود، به عبارت دیگر از ترکیب عناصر آلومینیوم و اکسیژن حاصل می گردد. اکسید آلومینیوم به شکل های مختلفی وجود دارد که رایج ترین آن آلومینای کوروندوم است که در یاقوت سرخ و یاقوت کبود باعث ایجاد رنگ های مختلف می شود. با توجه به مقاومت حرارتی بالای اکسید آلومینیوم، در تهیه نسوزها مورد استفاده قرار می گیرد که در محیط های قلیایی و اسیدی می توانند در برابر دمای بالاتر از دمای ذوب مقاومت داشته باشند. خاک آلومینا از جمله این نسوزها است که در صنعت ریخته گری و تهیه آجر نسوز استفاده می شود.

Image

جرم نسوز آلومینایی

استفاده از کوره های القائی در سال های گذشته بسیار افزایش یافته است چرا که نیاز به ذوب آلیاژهای آهنی در جامعه زیاد است و از آنجائیکه برای ذوب اینگونه آلیاژها، از جرم نسوز آلومینایی بیشتر استفاده می شود، بنابراین کوره های القائی با القا کردن خاک کوره آلومینایی در خود باعث افزایش کیفیت آلیاژهای مذاب، می گردند. جرم نسوز آلومینایی در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از: جرم نسوز آلومینا-اسپینل، جرم نسوز آلومینایی (آلومینایی باند مستقیم)، جرم نسوز آلومینا-مولایت. در این بین اگر بخواهیم مزایای جرم نسوز آلومینا-اسپینل را بیان کنیم به این موارد می توان اشاره کرد: دیرگدازی بالا، خنثی بودن از نظر واکنش های شیمیایی با فلزات، پچینگ یا تعمیرپذیری، تعداد ذوب بیشتر، ذوب باکیفیت و دارای زینترینگ مناسب.

خاک نسوز

خاک نسوز از جمله خاک هایی هستند که بیشتر در آجر نسوز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل مقاومت بالا نسبت به دمای بالاتر از 1500 درجه در کوره های القائی از آنها استفاده می شود. اگر بخواهیم درصد وزنی آن را بنویسیم خواهیم دید که 23 تا 34 درصد وزنی دارای اکسید آلومینیوم و 50 تا 60 درصد دارای سیلیس و 9 تا 12 درصد دارای مواد فرار است. برخی از ترکیباتی که در خاک نسوز وجود دارد عباتند از: هالوسیت ها، مونوترمیک ها، مائول نیت ها و هدرویل ها. از خاک نسوز در ساخت شومینه، برای لعاب سازی، صنایع مقره سازی، شیشه سازی، چینی سازی، در انواع کاشی و سرامیک، در داخل انواع کوره ها، آجر های نسوز، ملات نسوز، باربیکو، تنورهای سنتی و ... استفاده می شود. خاک نسوز در ایران که بزرگترین تولید آن در خاورمیانه است، همراه با ناخالصی های فراوانی یافت می شود و برای بهره‌ برداری از آن باید درصد خلوص آن را بالا برد. برخی از این ناخالصی ها کوارتز و کربنات ها هستند. چنانچه درصد آلومینیوم آن بیشتر باشد، خاک کوره آلومینایی از آن بدست می آید.

خاک کوره

خاک کوره خاکی است که برای کوره های ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرد و از نفوذ مواد مذاب به جداره های کوره جلوگیری می کند. این خاک ها از خاک نسوز مشتق می شوند و تا دمای 1500 درجه به بالا را تحمل می کنند. خاک کوره حاوی مقادیر زیاد آلومینیوم اکسید است و این امر باعث افزایش مقاومت در برابر گرما و سایش می شود که برخی معتقدند مقاومت در برابر سایش بالای این خاک باعث شده بعد از الماس سخت ترین ماده محسوب شود. خاک کوره به دو دسته عمده تقسیم می شود؛ خاک کوره سیلیسی و خاک کوره آلومینایی که هر چه درصد اکسید آلومینیوم خاک بیشتر باشد تبدیل به خاک آلومینایی می گردد. به دلیل داشتن درصد بالای اکسید آلومینیوم در خاک کوره آلومینایی، مقاومت بالایی در برابر مواد مذاب داخل کوره ها پیدا می کند.

Image

جرم نسوز آلومینایی

همانطور که بیان کردیم جرم نسوز آلومینایی از انواع مختلفی تشکیل یافته است که عبارتند از: جرم نسوز آلومینا-اسپینل، جرم نسوز آلومینایی (آلومینایی باند مستقیم)، جرم نسوز آلومینا-مولایت. از این جرم به عنوان خاک کوره آلومینایی در کوره ها استفاده می شود و ممکن است بسته به نوع کوره، حجم کم یا زیادی از آن مورد استفاده قرار گیرد. از جرم نسوز آلومینایی غالباً در صنعت تولید فولاد، صنعت شیشه، فلزات، سیمان، ضایعات، سرامیک و پتروشیمی استفاده می کنند. از جمله اهداف این جرم، کاهش مصرف سوخت در کوره ها و محافظت از پوشش فلزی کوره ها در برابر درجه حرارت بالا است. پیش از این از جرم های نسوز آلومینایی در کوره های القائی و ساخت بلوک های کوره استفاده می شد اما امروزه در صنایع برقی، شیمیایی و لوازم خانه نیز از آنها استفاده فراوانی می گردد. در این مقاله در مورد خاک کوره آلومینایی و خواص آن مطالبی را عنوان کردیم. اشاره کردیم که برای جلوگیری از نفوذ مواد مذاب به جداره های کوره از آنها استفاده می شود و علاوه بر این در صنایع دیگر نیز کاربرد دارد. از آنجایی که درصد اکسید آلومینیوم در این خاک بیشتر است بنابراین مقاومت بالایی نسبت به دمای بیش از 1500 درجه از خود نشان می دهد. به کاربردهای این خاک در بخش های مختلف صنعت نیز اشاراتی شد.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری