چسب سیلیکات

از چسب سیلیکات در زمینه های مختلف استفاده می شود. از این ماده در تولید بتن های مقاوم در برابر اسید، مقاوم در برابر حرارت و مقاوم در برابر آب استفاده می شود. استفاده از چسب سیلیکات به عنوان افزودنی به مصالح ساختمانی، استحکام، مقاومت در برابر آب و هوا، دوام و مقاومت در برابر آتش را بهبود می بخشد. چسب سیلیکات (پتاسیم برای آغشته کردن پارچه ها و محصولات چوبی استفاده می شود که به آنها اجازه می دهد چگالی و مقاومت بیشتری در برابر آتش داشته باشند. در ادامه این مطلب درباره چسب سیلیکات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چسب سیلیکات
توضیحات تکمیلی محصول

چسب سیلیکات چیست؟

سیلیکات های سدیم از مواد اولیه ریخته گری می‌باشد که  از مواد خام ارزان قیمت و در دسترس تهیه می شوند و بنابراین در مقایسه با بیشتر چسب های مبتنی بر پلیمرهای آلی مصنوعی ارزان هستند. چسب های سیلیکات سدیم نیز در برابر دماهای بسیار بالا بسیار مقاوم هستند. برخی از آنها می توانند در برابر دمای 1100 درجه سانتیگراد مقاومت کنند. به دلیل ماهیت معدنی، کاملاً مقاوم در برابر شعله و مقاوم در برابر حمله میکروبی یا حیوانی می باشند و در نتیجه اغلب از چسب های سیلیکات سدیم در ساختمان و ساختمان استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده چسب سیلیکات

سیلیکات های سدیم به صورت محلول های آب مایع یا پودرهای جامد مناسب برای استفاده در چسب های مخلوط خشک در دسترس هستند. آنها با ترکیب نسبت های مختلف ماسه یا دی اکسید سیلیکون (SiO2) و خاکستر سودا یا اکسید سدیم (Na2O) ساخته می شوند. شیشه ای که تشکیل می شود سپس در آب حل می شود یا به صورت پودر در می آید.

ارزش چسب های سیلیکات سدیم

عوامل اولیه برای استفاده از چسب‌های سیلیکات سدیم، آماده بودن، سهولت کاربرد، گیرش نسبتاً سریع، خواص ثابت و عدم انتشار فرار است. آنها همچنین یک ماده کاملا غیر آلی (غیر قابل احتراق) ارائه می دهند. پیوند قوی، سفت و سخت و در بسیاری از موارد مقاوم در برابر حرارت و آب است.

 

Image

 

مزایای سیلیکات های سدیم هنگام استفاده در چسب های مبتنی بر لاتکس سیلیکات محلول می تواند به عنوان یک افزودنی در بسیاری از چسب های مبتنی بر لاتکس گنجانده شود. سیلیکات سدیم بخشی از غلظت کل جامد بایندر می شود. مزایای افزودن سیلیکات سدیم به فرمولاسیون عبارتند از:

صرفه جویی قابل توجه در هزینه

افزایش مقاومت در برابر شعله

فرمولاسیون های پایدارتر

افزایش استحکام باند

افزایش مقاومت در برابر گرما، نور، اکسیداسیون و میکروب ها

موارد استفاده چسب سیلیکات سدیم

برای ساخت گچ ضد آب، ماسه و سیمان (2.5 تا 1) را با محلول 15 درصد چسب سیلیکات مخلوط کنید. از همین ترکیب برای تعمیر و چیدمان قسمت های بیرونی کوره ها، دودکش ها و شومینه ها استفاده می شود.

برای عایق کاری زیرزمین، سقف، کف، دیوارها، دستگاه های استخر، چسب سیلیکات گرفته و با ملات بتنی 10 قسمتی وصل می شود.

به عنوان کار معمولی برای چسباندن، مواد چسب به میزان 200 - 400 گرم در هر متر مربع گرفته می شود.

برای تمیز کردن ظروف، ماهیتابه، قابلمه و سایر اقلام، باید محلولی از لیوان مایع با آب به نسبت 1 به 25 تهیه کرد و پس از آن، ظروف را باید در این ترکیب بجوشانید.

همچنین از چسب سیلیکات برای تعمیر آکواریوم ها و چسباندن شیشه استفاده می شود، آکواریوم ها با مصالح ساختمانی آهک، بتن، چوب و محصولات سیمانی آغشته می شوند که استحکام آنها را افزایش می دهد. با کمک چسب، لکه های چربی و روغن از روی لباس پاک می شود.

 

شیشه مایع چیست؟

با وجود محبوبیت روزافزون پرایمرها، بتونه ها، مخلوط های ضد آب و نسوز، شیشه مایع امروزه سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. در واقع، اصطلاح "شیشه مایع" به چسب سیلیکات اشاره دارد که ویژگی های چسبنده و ضد آب آن به محبوبیت این ماده کمک می کند.

چسب سیلیکات را می توان هم به عنوان محصول مستقل و هم در ترکیب با مواد مختلف استفاده کرد. می توان از آن به عنوان پاک کننده و شوینده استفاده کرد. ترکیب چسب در صنایع کاغذ، نساجی، شیمیایی، چربی و صابون استفاده می شود. این یک ضد عفونی کننده عالی سازگار با محیط زیست است، از تشکیل قارچ، پوسیدگی و کپک جلوگیری می کند.

محلول‌های آب سیلیکات سدیم اغلب مستقیماً به عنوان یک چسب اصلاح نشده استفاده می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را با افزودنی‌های پلیمری نیز برای بهبود خواص خاص مانند چقرمگی ترکیب کرد. سیلیکات های سدیم همچنین ممکن است به عنوان یک افزودنی کم هزینه و اصلاح کننده در سایر چسب های موجود در آب استفاده شود. این چسب‌ها با درجه چسبندگی متوسطی نمایش داده می‌شوند و فشار نگه‌دارنده باید تا زمانی که چسب به اندازه کافی خشک شود اعمال شود. خوشبختانه محلول‌های سیلیکات سدیم به سرعت خشک می‌شوند و در نتیجه می‌توان از آن‌ها در بسیاری از عملیات‌هایی که نیاز به سرعت بالای ماشین دارند استفاده کرد.

 

اگرچه چسب خشک به طور کلی در برابر دماهای بالا و حملات شیمیایی مقاوم است، اما شکننده است و تا حدودی به آب حساس است مگر اینکه کاملاً خشک شود یا واکنش شیمیایی نشان دهد. مقاومت در برابر آب را می توان با واکنش سیلیکات های سدیم با انواع ترکیبات اسیدی یا فلزات سنگین بهبود بخشید. افزودن شکر، گلیسیرین و سایر مواد باعث حفظ رطوبت در فیلم و افزایش انعطاف پذیری، چسبندگی و چقرمگی آن می شود. خاک رس کائولن اغلب برای افزایش ویسکوزیته و جلوگیری از نفوذ بیش از حد به لایه های متخلخل اضافه می شود.

چسب سیلیکات در یک نگاه

چسب های سیلیکات سدیم نیز در برابر دماهای بسیار بالا بسیار مقاوم هستند و به همین خاطر در ریخته گری یا بتن ریزی کاربرد بسیاری دارد چسب سیلیکات برای چسباندن کاغذ، چوب، شیشه، مقوا، چرم، پارچه و محصولات چینی مفید است. علاوه بر این، امکان چسباندن روی هر سطحی از مشمع کف اتاق نیز وجود دارد.

 

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری