دات نت نیوک
تلفن 02155145702
موبایل 09123168508
دنده کرانویل
صفاری

دنده کرانویل

به طور کلی این روزها استفاده از انواع دستگاه های سنگ شکن بیشتر از گذشته به چشم خورد. چراکه این روزها نیاز به سنگ ها و مصالح بنایی بیشتر از گذشته حس می شود. بیشتر افراد از انواع سنگ ها در نماهای ساختمان و دکوراسیون فضای داخلی خانه خود استفاده می کنند. در این میان افرادی که مسئول استخراج سنگ های طبیعی و معدنی هستند، باید پس از استخراج سنگ ها، آن ها را درون دستگاه های سنگ شکن قرار بدهند تا اندازه و مدل سنگ ها به آن چیزی که در ذهن شما است بیشتر نزدیک شود. از این رو در کارخانه ها، با توجه به تولید آن ها از انواع دستگاه های سنگ شکن به صورت دستگاه های سنگ شکن اولیه و ثانویه استفاده می کنند. دستگاه های سنگ شکن اولیه می تواند قطعه های بزرگ سنگ را، به قطعات ریز و کوچکتر تقسیم کند. در این میان دستگاه های سنگ شکن ثانویه وظیفه دارند، که سنگ ها را به قطعات ریزتری مانند شن ها و ماسه ها تبدیل کند. در این مقاله ما قصد داریم که درباره قطعه ای مهم و کاربردی به نام دنده کرانویل توضیحاتی جامع و کاملی را ارائه دهیم.

 

دنده-کرانویل

 

دنده کرانویل چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی در دستگاه های سنگ شکن، از قطعاتی به نام دنده پینیون و دنده کرانویل استفاده می شود. در این میان این دو دنده ها به دلیل مارپیچی بودنشان، قابلیت این را دارند که درون یکدیگر قرار بگیرند. از این رو دنده های پینیون داخل دنده کرانویل قرار می گیرد و با چرخش دنده پینیون که کوچکتر از دنده کرانویل است، کرانویل را به حرکت در می آورد. به این نکته همیشه توجه کنید که دنده های پینیون و کرانویل باید روغن کاری بشوند، از این رو شما باید پس از مدتی این دنده ها را تمیز کنید، تا عاری از هرگونه گرد و خاک گردنند، سپس توسط روغن های واسگازین، باید عمل روغنکاری دنده های پینیون و کرانویل انجام شود، تا دنده ها به آسانی بتوانند در داخل یکدیگر حرکت کنند. در هنگام روغن کاری  هر وسیله ای، به این نکته توجه کنید که، دستگاه باید خاموش باشد، تا شما بتوانید به راحتی روغن کاری را شروع کنید.

ساختار دنده کرانویل و پینیون چرا باید به صورت مارپیچی ساخته شود؟

دنده کرانویل و دنده پینیون باید به صورت مارپیچی ساخته شود. چراکه حالت مارپیچی این دنده ها، باعث می شود که آن ها راحتتر در داخل هم با هم برخورد داشته باشند و از همه مهم تر راحتتر بتوانند با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند. به عبارت دیگر به سبب هم پوشانی دقیق دنده ها، در هم و روغن کاری شدن هریک از آن ها، چرخ دنده ها می توانند دیرتر دچار تخریب و استهلاک بشوند. به طور کلی هرچه تعداد دنده های کرانویل بیشتر باشد، گیربکس قدرت بالاتری را دارد.

 

ساختار-دنده-کرانویل

کارکرد دنده کرانویل

در سنگ شکن و دستگاه های گیربکس صنعتی از قطعه دنده کرانویل استفاده می کنند. در این میان دنده های کرانوییل می توانند با به حرکت در آمدن دنده های پینیون به چرخش دربیایند. به طور کلی این قطعات به صورت 90 درجه و عمود بر هم در داخل یکدیگر قرار گرفته و با به چرخش درآمدن دنده پینیون، دنده کرانویل نیز می تواند به چرخش دربیاید.

دلایل آسیب دنده کرانویل

در برخی از موارد دیده شده است که، دنده کرانویل دچار آسیب و مشکل شده است. از این رو ما قصد داریم تا درباره آسیب کرانویل ها و دلایل آسیب آن ها صحبت کنیم.
•    شل بودن دنده کرانویل
•    ساییدگی و از بین رفتن دنده های مارپیچی
•    از بین رفتن روغن روی دنده ها
•    سفت بسته شدن دنده کرانویل
•    زیاد بودن روغن بر روی دنده ها

 

گیربکس کرانویل چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم ترین تجهیزات صنعتی، گیربکس کرانویل است. در این میان این نوع گیربکس ساختار و سازه ای مانند شافت های مستقیم دارد. در این نوع گیربکس ها، دنده پینیون و کرانویل با زوایه 90 درجه نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند.

خصوصیات مهم گیربکس کرانویل

گیربکس های کرانویل دارای خصوصیات مهمی هستند، که قصد داریم تا در این بخش به توضیح آن ها بپردازیم.
•    گیربکس کرانویل پوسته چدنی
•    گیربکس کرانویل پوسته آلومینیومی
•    گیربکس های کرانویل به صورت پایه دار
•    گیربکس های کرانویل به صورت فلنچ دار
•    دارای کارکرد بالا
•    قابلیت گشتاور بالا
•    مصرف بهینه انرژی
•    قابلیت بازدهی بسیار بالا
•    قابلیت کار با موتورهای آسنکرون

جمع بندی
در انواع دستگاه های سنگ شکن اولیه و ثانویه، دو قطعه بسیار مهم به کار برده می شود، که به آن ها دنده پینیون و کرانویل می گویند. این دو قطعه مهم به دلیل داشتن دنده های مارپیچی به راحتی می تواند، به این دو قطعه این امکان را بدهد که درون هم قرار بگیرند. ولی یکی از مشکلاتی که در این نوع قطعات بیشتر از هر مشکلی به چشم می خورد، تخریب و آسیب دیدن دنده های مارپیچی این قطعات است، بنابراین بهتر است که برای کاهش آسیب در این نوع قطعات از انواع روغن کاری ها برای سالم ماندن دنده های پینیون و کرانویل استفاده کنید. از این رو اگر شما نیز قصد دارید این قطعات را روغن کاری کنید، بهتر است از روغن واسگازن برای روغن کاری دنده پینیون و کرانویل استفاده کنید چنانچه قصد دارید، برای دستگاه های سنگ شکن خود این دو قطعه را تهیه کنید، بهتر است با مشاهده سایت makansangshekan.net و تماس با شماره تلفن 02155145702 از خدمات و مشاوره رایگان شرکت بزرگ و با تجربه ماکان سنگ شکن در راستای خرید هوشمندانه خود استفاده بکنید.

 

مطلب قبلی شفت هیدروکن
مطلب بعدی دنده پینیون
46 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه