خاک کوره

خاک کوره های مختلف در اندازه ها و اشکال مختلف برای کاربردهای متنوع در دسترس هستند. مواد نسوز معمولی شامل دیرگدازهای نسوز، دیرگدازهای آلومینا بالا، آجر سیلیس، دیرگدازهای منیزیت، دیرگدازهای کرومیت، نسوزهای زیرکونیا، مواد عایق و نسوزهای یکپارچه هستند. بسته به دما و شرایط سرویس در کاربردهایی مانند دیگ‌ها، کوره‌ها، کوره‌ها، کوره‌ها و غیره، انواع مختلفی از خاک کوره استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب به انواع خاک های کوره اشاره خواهیم کرد.

خاک کوره چیست؟

مواد عایق، خاک کوره یا نسوزها موادی با تخلخل بالا با رسانایی حرارتی پایین هستند که به منظور کاهش تلفات حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. مواد عایق چگالی کمتری دارند و مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به آجر نسوز دارند. در تمام موارد، هدایت حرارتی عایق به میزان قابل توجهی با افزایش دما افزایش می یابد. طیف وسیعی از دیرگدازهای عایق با ترکیب وسیعی از خواص در حال حاضر در دسترس هستند. به همین ترتیب در مقایسه با آجرهای با وظیفه بالا ارزان تر است.

خاک کوره
توضیحات تکمیلی محصول

کاربرد خاک کوره 

خاک کوره در زمینه های مختلف اقتصاد ملی مانند آهن و فولاد، فلزات غیر آهنی، شیشه، سیمان، سرامیک، پتروشیمی، ماشین آلات، دیگ بخار، صنایع سبک، برق، صنایع نظامی و غیره برای اطمینان از تولید و بهره برداری از صنایع فوق الذکر و توسعه فناوری استفاده می شود. 

Image

انواع خاک کوره 

 

  • خاک کوره نسوز

دیرگدازهای نسوز اساساً سیلیکاتهای آلومینیوم هیدراته با 25 تا 45 درصد Al2O3 و 50 تا 80 درصد SiO2 و سایر مواد معدنی جزئی هستند. از آنجایی که آجر نسوز نسبتاً ارزان است و مواد اولیه آن گسترده است، رایج‌ترین نوع آجر نسوز است و در اکثر کوره‌ها، کوره‌ها، اجاق‌ها، احیاگرها و غیره کاربرد فراوانی دارد.

  • خاک کوره سلیس 

خاک کوره سلیس یک ماده نسوز است که حداقل 93 درصد SiO2 دارد. ماده اولیه سنگ های با کیفیت است. آجر سیلیسی در دمایی که به نقطه همجوشی واقعی خود نزدیک می شود، از استحکام مکانیکی عالی برخوردار است. این رفتار با بسیاری از دیرگدازهای دیگر، به عنوان مثال مواد آلومینو سیلیکات، که در دماهای بسیار پایین تر از نقطه همجوشی خود شروع به ذوب شدن و خزش می کنند، در تضاد است. درجات مختلف آجر سیلیسی کاربرد گسترده ای در شیشه سازی و صنعت فولاد پیدا کرده اند.

  • خاک کوره آلومینا

نسوزهای آلومینا حاوی بیش از 45 درصد آلومینا معمولاً به عنوان مواد با آلومینا بالا نامیده می شوند. غلظت آلومینا بین 45 تا 95 درصد است. نسوزهای رایج مورد استفاده سیلیمانیت (61%)، مولایت (70-85%) و کوراندوم (99%) هستند. نسوز نسوزهای نسوز آلومینا بالا با افزایش درصد آلومینا افزایش می یابد. کاربردهای دیرگدازهای آلومینا بالا شامل اجاق و شفت کوره بلند، کوره های آهک و سرامیک، کوره های سیمان، مخازن شیشه ای و بوته ها برای ذوب طیف وسیعی از فلزات است.

  • خاک کوره منیزیت

دیرگدازهای منیزیت از نظر شیمیایی مواد اولیه ای هستند که حداقل 85 درصد اکسید منیزیم دارند. اینها از منیزیت طبیعی (MgCO3) و سیلیس (SiO2) ساخته شده اند. خواص فیزیکی این دسته از آجرها به طور کلی ضعیف است و ارزش بزرگ آنها در درجه اول در مقاومت آنها در برابر سرباره های اساسی، به ویژه در برابر سرباره های غنی از آهک و آهن است. اینها مهمترین گروه دیرگدازها برای فرآیندهای پایه فولادسازی را تشکیل می دهند. علاوه بر کوره‌های متالورژی، آجرهای پایه در حال حاضر با موفقیت در چکرز مخازن شیشه‌ای و در کوره‌های آهک و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Image

  • خاک کوره کرومیت

مواد کروم-منیزیت معمولاً حاوی 15-35٪ Cr2O3 و 42-50٪ MgO هستند در حالی که نسوزهای منیزیت-کرومیت حاوی حداقل 60٪ MgO و 8-18٪ Cr2O3 هستند. نسوزهای کروم منیزیت برای ساخت مسیرهای بحرانی کوره های با دمای بالا استفاده می شوند. این مواد می توانند سرباره ها و گازهای خورنده را تحمل کنند و نسوز بالایی دارند. محصولات منیزیت کرومیت برای سرویس در بالاترین دما و در تماس با اساسی ترین سرباره های مورد استفاده در ذوب فولاد مناسب هستند. منیزیت-کرومیت معمولاً مقاومت سایشی بهتری نسبت به کروم-منیزیت دارد.

  • خاک کوره زیرکونیا

نسوزهای زیرکونیا دارای استحکام بسیار بالایی در دمای اتاق هستند که تا دمای 15000 درجه سانتیگراد حفظ می شود. رسانایی حرارتی آن بسیار کمتر از اکثر دیرگدازهای دیگر است. زیرکونیا همچنین به راحتی با فلزات مایع و شیشه های مذاب واکنش نشان نمی دهد. بنابراین، آنها به عنوان مواد ساختمانی با دمای بالا برای کوره های متالورژی و کوره های شیشه مفید هستند.

  • محصولات نسوز پخته شده

فرآورده های نسوز پخته شده مواد نسوزی هستند که از ورز دادن، قالب گیری، خشک کردن و پخت در دمای بالا مواد خام و چسباننده نسوز دانه ای و پودری به دست می آیند.

  • محصولات نسوز غیر آتش زا

فرآورده های نسوز نسوز مواد نسوزی هستند که از مواد نسوز دانه ای، پودری و چسباننده مناسب ساخته می شوند اما مستقیماً بدون پختن مورد استفاده قرار می گیرند.

  • آجر سفالی

آجرهای رسی مواد نسوز سیلیکات آلومینیومی متشکل از مولیت، فاز شیشه و کریستوبالیت با محتوای AL203 بین 30 تا 48 درصد هستند. آجر سفالی یک ماده نسوز پرکاربرد است. آنها اغلب در کوره های بلند سنگ تراشی، اجاق گاز هات بلاست، کوره های شیشه، کوره های دوار و غیره استفاده می شوند.

خاک کوره عموماً به مواد غیر فلزی غیرآلی با درجه نسوز 15800 درجه سانتیگراد یا بالاتر اطلاق می شود. مواد نسوز شامل سنگ معدن طبیعی و محصولات مختلف ساخته شده با اهداف و الزامات خاص از طریق فرآیندهای خاص است که دارای خواص مکانیکی در دمای بالا و پایداری حجم خوبی هستند. آنها مواد لازم برای تجهیزات مختلف با دمای بالا هستند.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری