سلاکس

یکی از مهم ترین نگه دارنده هایی که در کوره های ذوب فلز استفاده می شود، با نام سلاکس شناخته می شود. سلاکس که از سلاکس ( نوعی سنگ شیشه ای آتشفشانی) ساخته می شود در اثر حرارت بالا به سرعت منبسط می شود و حدودا 4 تا 20 برابر افزایش حجم پیدا می کند.به دلیل همین ویژگی منحصر به فرد سلاکس در ریخت گری فولاد بسیار استفاده می شود. در ادامه این مطلب درباره سلاکس و کاربردهای آن صحبت خواهیم کرد. 

تاریخچه سلاکس 

سنگ معدن پرلیت توسط فرآیندهای ماگمایی تشکیل می شود و آب در طول دوره های زمانی زمین شناسی در ماتریس پرلیت به دام می افتد. این محفظه‌های میکروسکوپی آب به سنگ معدن پرلیت توانایی منحصر به فردی را می‌دهد که در شرایط دمای بالا مناسب «ترک» کند. سلاکس به کاررفته در صنعت ریخته گری، از همین پرلیت به وجود می آید. خواص انبساط و عایق بودن سنگ معدن پرلیت، آن را برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا، به ویژه در صنایع فولاد و ریخته گری مناسب می کند. برای تهیه سلاکس از پرلیت، ابتدا عملیات سنگ شکنی بر روی آن اجرا شده و به سطح زمین منتقل می شود. در مرحله دوم دانه بندی صورت میگیرد که هدف اصلی آن حذف حداکثری ناخالصی های غیر قابل انبساط است. ابعاد ذرات پرلیت منبسط شده و سپس جداسازی در مرحله آخر صورت میگیرد. غربالگری و دانه بندی هوایی این سنگ، سلاکس را می سازد. هنگامی که سنگ معدن سلاکس منبسط می شود، ساختار سلولی کم چگالی به خود می گیرد که آن را به یک روش عایق کاری بسیار کارآمد در دمای بالا تبدیل می کند. این مزیت حرارتی منحصربه‌فرد، سلاکس را به بخش ایمن و ضروری در صنعت ریخته‌گری تبدیل می‌کند که برای لایه‌برداری، روکش داغ و بالاکشیدن مفید است.

سلاکس
توضیحات تکمیلی محصول

در صنعت ریخته گری، سلاکس منبسط شده معمولاً با پودرهای گرمازا مخلوط می شود و برای جلوگیری از انقباض حفره ها در تاپینگ لیدل، رویه داغ و بالاکشی استفاده می شود. سلاکس به عنوان یک پوشش عایق بر روی سطح فلز مذاب برای موارد زیر استفاده می شود:

از اتلاف گرمای بیش از حد در زمان تأخیر در ریختن آب جلوگیری می کند.

پر کردن شمش

تولید بلوک های نسوز 

به عنوان یک قالب ریخته گری سبک وزن عمل می کند.

سنگ معدن سلاکس منبسط شده یا منبسط نشده به ملاقه ریختن فلز مذاب اضافه می شود. با سرباره داخل ملاقه واکنش نشان می دهد و به راحتی لایه را جدا می کند. هیچ دود یا دود خطرناکی تولید نمی کند.سلاکس به جلوگیری از انقباض حفره ها در شمش ها و ریخته گری کمک می کند و به عنوان یک پرکننده سبک وزن استفاده می شود. در محدوده 3 تا 20 درصد وزنی استفاده می شود.

 

Image

 

کاربرد سلاکس (ریخته گری )چیست؟

هنگامی که سنگ معدن سلاکس با قرار گرفتن در معرض حرارت سریع و کنترل شده منبسط می شود، تا 20 برابر حجم اولیه خود رشد می کند و ساختار داخلی سلولی فوم مانندی به خود می گیرد - اساساً خوشه هایی از حباب های شیشه ای میکروسکوپی. این دگرگونی فیزیکی، سلاکس منبسط شده را به یک عایق بسیار کارآمد و با چگالی کم تبدیل می کند.  سلاکس غیر آلی و غیر قابل احتراق است و ماهیت شل جریان سلاکس منبسط شده برای پر کردن فضاهای عجیب و غریب ایده آل است.

از کاربردهای این سنگ آتشفشانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-سلاکس سنگ تراشی

سلاکس منبسط شده یک روش سریع، ارزان و دائمی برای عایق کاری دیوارهای بنایی است. بسته به شرایط طراحی، کاهش 50 درصدی یا بیشتر در انتقال حرارت را می توان در صورت استفاده از پرکننده شل سلاکس در هسته های توخالی بلوک بتنی یا دیوارهای بنایی نوع حفره به دست آورد. سلاکس یک ماده معدنی غیر قابل احتراق و صنعتی است که عملکرد حرارتی دینامیکی بالایی دارد.

۲-عایق برودتی/دمای بالا

سیالات برودتی فوق سرد مانند هیدروژن و هلیوم معمولاً در ظروف دو جداره با فضاهای حلقوی پر از سلاکس ذخیره می شوند.

۳-سایر کاربردهای عایق

عایق سلاکس یک محصول غیر آلی است که از احتراق یا پوسیدگی پشتیبانی نمی کند و زیستگاهی برای جوندگان ایجاد نمی کند. برای استفاده در زیر دال های بتنی، در دودکش ها و کاربردهای با دمای بالا مانند اجاق های پیتزا و اجاق های موشکی ایده آل است.

از سایر کاربردهای سلاکس می توان به مورارد زیر اشاره کرد:

نگهدارنده طبیعی سرباره 

حذف سرباره کوره های ذوب فلز و لجن های 

در تماس با مایع مذاب منبسط شده و باعث سبکی وزن و تسهیل در جدایش سرباره ها از فلز مذاب، جلوگیری از شکستگی و حفره در قالبها و بخش فولادی، عدم تولید دود و گازسمی در هنگام مصرف و حفظ حرارت قطعات ریخته شده می شود. 

عایق کردن صدا در ساختمان ها و واحدهای اداری و مدارس موسیقی 

الکترودسازی، صنایع ساینده و کاشی و سرامیک

خواص انبساط و عایق بودن سنگ معدن پرلیت، آن را برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا، به ویژه در صنایع فولاد و ریخته گری مناسب می کند. سلاکس ماده ای است که از پرلیت تهیه می شود و کاربردهای بسیاری دارد. سلاکس هنگامی که با پودرهای گرمازا مخلوط می شود، می تواند از حفره های انقباض در شمش ها و ریخته گری جلوگیری کند. به دلیل در دسترس بودن، هزینه و خواص تحسین برانگیز، اغلب به عنوان یک پرکننده سبک برای این کاربردها استفاده می شود.سنگ معدن پرلیت به عنوان یک عامل بالشتک برای جبران انبساط سیلیس کریستالی استفاده می شود. عیوب ریخته گری را به حداقل می رساند و هزینه های اتاق نظافت کاهش می یابد.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری