فروآلیاژها

فروآلیاژها از ترکیب آهن با عناصر دیگر در دمای بسیار بالا در کوره تهیه می شوند. آنها معمولاً محدوده دمای ذوب پایین تری نسبت به عناصر خالص دارند و می توانند به راحتی در فولاد مذاب ترکیب شوند - که در طول تولید مزایایی را به همراه دارد. در ادامه این مطلب درباره انواع فروآلیاژها و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

فروآلیاژها چیست؟

فروآلیاژها آلیاژهای مختلفی از آهن هستند که حاوی مقدار قابل توجهی از یک یا چند عنصر دیگر مانند منگنز، کربن یا سیلیکون هستند. اصطلاح فرو یا فریک به ترکیبی اطلاق می شود که حاوی آهن یا مربوط به آن باشد. انواع مختلفی از کوره ها برای تولید فروآلیاژها از جمله کوره های قوس الکتریکی غوطه ور، کوره های واکنش گرمازا یا متالوترمیک و سلول های الکترولیتی استفاده می شود. شرکت های زیادی وجود دارند که فروآلیاژها را با امکاناتی که می توانند مواد خام را پردازش و پردازش کنند تولید می کنند. مواد را در کوره ها ترکیب کنید. و مواد را برای استفاده در بازار پایین دست تکمیل کنید.

فروآلیاژها
توضیحات تکمیلی محصول

مزیت استفاده از فروآلیاژها

یک فروآلیاژ می تواند از یک عنصر راکتیو یا چند عنصر واکنشی که به عنوان سیستم های آلیاژی شناخته می شوند مانند نیکل یا کبالت استفاده کند. این آلیاژها به صورت تجربی و با شناسایی عناصر مختلف برای ترکیب با آهن و با توسعه روش هایی برای معرفی آنها به صورت کنترل شده در طول تولید فولاد اختراع شدند. انواع مختلفی از این آلیاژها از جمله فرومنگنز، فروکروم و فروسیلیس و غیره موجود است. آنها مسئول ارائه کیفیت های منحصر به فرد در فولاد و چدن هستند و در چرخه های تولید آهن و فولاد نقش مهمی را ایفا می کنند. کروم مقاومت در برابر خوردگی فولادهای ضد زنگ را فراهم می کند. منگنز برای مقابله با اثرات مضر گوگرد در تولید تقریباً همه فولادها و چدن ضروری است. سیلیکون در درجه اول برای اکسید زدایی در فولاد و به عنوان یک عامل آلیاژی در چدن استفاده می شود. بور، کبالت، کلمبیوم، مس، مولیبدن، نیکل، فسفر، تیتانیوم، تنگستن، وانادیوم، زیرکونیوم و خاک‌های کمیاب ویژگی‌های خاصی دارند و معمولاً به عنوان فروآلیاژ اضافه می‌شوند.

Image

انواع کوره‌ ها، از جمله کوره‌های قوس الکتریکی غوطه‌ور، کوره‌های واکنش گرمازا (متالوترمیک) و سلول‌های الکترولیتی را می‌توان برای تولید فروآلیاژ استفاده کرد. 

فرآیندهای فروآلیاژ و گروه های محصول مربوطه به شرح زیر می باشد:

الف - فرآیندی که طی آن فلز در یک پوسته فولادی فنجانی شکل با روکش نسوز توسط الکترودهای گرافیتی غوطه ور ذوب می شود.

ب - فرآیندی که طی آن مواد بار مذاب در واکنش گرمازا با افزودن سیلیکون، آلومینیوم یا ترکیبی از 2 کاهش می یابد.

ج - فرآیندی که طی آن یونهای ساده یک فلز، معمولاً کروم یا منگنز در یک الکترولیت، توسط جریان مستقیم ولتاژ پایین بر روی کاتدها قرار می گیرند

د - فرآیندی که در آن کربن از فروکروم پر کربن حالت جامد در کوره های خلاء که در دمای نزدیک به نقطه ذوب آلیاژ نگهداری می شوند، خارج می شود.

ه - فرآیندی که انرژی الکتریکی را بدون الکترود به گرما تبدیل می کند تا بارهای فلزی را در یک فنجان یا ظرف طبل شکل ذوب کند.

انواع فروآلیاژها

فروآلیاژهای اولیه و رایج از کروم، منگنز و سیلیکون استفاده می کنند. فروسیلیس برای جلوگیری از اتلاف کربن فولاد مذاب در طول تولید فولاد و آلیاژهای آهنی استفاده می شود. برخی از فروآلیاژها مانند سیلیکون خاصیت اکسید زدایی دارند. فروکروم برای ایجاد مقاومت در برابر خوردگی در فولادهای ضد زنگ استفاده می شود. فرومنگنز برای مقابله با اثرات مضر گوگرد در تولید فولاد و چدن استفاده می شود.

فروآلیاژها آلیاژهای اصلی حاوی آهن و یک یا چند فلز غیرآهنی به عنوان عناصر آلیاژی هستند. فروآلیاژها معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند: فروآلیاژهای حجیم (تولید شده در مقادیر زیاد در کوره های قوس الکتریکی) و فروآلیاژهای ویژه (تولید شده در مقادیر کمتر، اما با اهمیت روزافزون). فروآلیاژ های حجیم در فولادسازی و ریخته گری فولاد یا آهن به طور انحصاری استفاده می شوند، در حالی که استفاده از فروآلیاژهای ویژه بسیار متنوع است. در مجموع حدود 90 درصد فروآلیاژهای تولیدی در صنعت فولاد استفاده می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، فروآلیاژها را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: آلیاژهای حجیم و آلیاژهای ویژه. فرو آلیاژهای حجیم (فرومنگنز، فروسیلیکو منگنز، فرو سلیس، فروکروم و فروتیتانیوم).

در مقایسه با فروآلیاژ های حجیم، میزان تولید فروآلیاژهای ویژه نسبتاً کم است. فروآلیاژهای ویژه (فرو وانادیوم، فرومولیبدن، فرو تنگستن، فرو تیتانیوم، فروبور و فرونیوبیم) بیشتر در صنایع آهن، فولاد و چدن استفاده می شود. علاوه بر این، برخی از فروآلیاژهای ویژه به طور فزاینده ای در سایر بخش های صنعت نیز استفاده می شوند، به عنوان مثال. صنایع آلومینیوم و شیمیایی.

Image

کاربرد فروآلیاژها 

فروآلیاژها عمدتاً با صنایع آهن و فولاد مرتبط هستند که تولید سالانه جهانی را در میلیون ها تن - یا مگاگرم - در سال گزارش می کنند. آنها برای تولید بسیاری از پیشرفته ترین مواد مورد استفاده امروزه استفاده می شوند. اینها شامل آلیاژهای فلزی برای کاربردهای خدماتی با دمای بسیار بالا، مانند توربین‌های گاز و فولادهای ضد زنگ برای مقاومت در برابر خوردگی عالی است. مواد مورد استفاده برای قطعاتی که در معرض بارهای زیاد هستند و نیروی مکانیکی را منتقل می کنند نیز با استفاده از آنها ساخته می شوند.

صنعت فروآلیاژ با صنایع آهن و فولاد، بزرگترین مشتریان آن، مرتبط است. فروآلیاژها کیفیت های متمایزی را به فولاد و چدن می دهند و عملکردهای مهمی را در طول چرخه تولید آهن و فولاد انجام می دهند. فروآلیاژهای اصلی کروم، منگنز و سیلیکون هستند.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری