ماسه ریخته گری

در ریخته گری شن و ماسه، فلز مذاب توسط نیروی گرانش یا نیرو در یک حفره قالب ماسه قابل مصرف ریخته می شود. این شن ماسه ها با عنوان ماسه ریخته گیری شناخته می شود. یک شی 3 بعدی که توسط این فرآیند تشکیل می شود ریخته گری نیز نامیده می شود. 

ماسه ریخته گری چیست؟

ماسه ای که در فرایند ریخته گری ماسه ای استفاده می شود با نام ماسه ریخته گری شناخته می شود. این فرایند اغلب برای قالب سازی قطعات استفاده می شود زیرا در برابر  آتش و گرما مقاوم است.  کاربرد ماسه ریخته گری انتقال حرارتی بالا و سرد کردن مواد مذاب است.یکی از رایج ترین فرآیندهای ریخته گری فلزات، ریخته گری با ماسه است و قالب آن از دو نیمه ساخته می شود. دو نیمه در جعبه ای به نام فلاسک قرار دارند، نیمه بالایی آن کوپ و نیمه پایینی آن درگ نامیده می شود. فلاسک نیز به دو نیمه تقسیم شده است. خطی که دو نیمه را از هم جدا می کند، خط جدایی نامیده می شود. انواع ماسه برای ریخته گری وجود دارد که رایج ترین آن ها ماسه های دانه ریز و گرد است که بیشتر سطحی فشرده و قالبی تشکیل می دهد. همچنین ماسه سیلیسی، زیرکنی و کرومیتی معمولا پرکاربردترین ها هستند.

ماسه ریخته گری
توضیحات تکمیلی محصول

مزیت استفاده از ماسه ریخته گری 

بسیار سازگار است و می تواند برای تولید انبوه استفاده شود.

 گرم تا متر و چندین تن متغیر باشد. اندازه و وزن قالب تنها با محدودیت اعمال شده توسط حمل و نقل و عرضه فلز مذاب محدود می شود. از این رو می توان قطعات بزرگ تولید کرد.

اشکال با پیچیدگی بالا - هیچ فرآیند دیگری به اندازه ریخته‌گری که اجزای تقریباً شبکه‌ای را تولید می‌کند، طیف وسیعی از امکانات را برای شکل دادن به ویژگی‌های پیچیده ارائه نمی‌دهد.

انتخاب مواد گسترده تر - تقریباً همه انواع آلیاژهای مهندسی را می توان تا زمانی که ذوب شود ریخته گری کرد.

ابزارآلات کم هزینه - هزینه ابزار و تجهیزات در مقایسه با سایر فرآیندهای تولید فلز پایین است. از این رو آن را به یکی از ارزان ترین روش ها برای دستیابی به اجزای شکل شبکه نزدیک تبدیل می کند

زمان تحویل کوتاه - زمان تحویل کوتاه در مقایسه با سایرین و از این رو برای محصولات کوتاه ایده آل استدر دویدن

ضایعات کمتر – ضایعات فلزی قابل بازیافت هستند.

 

Image

 

نحوه استفاده ماسه ریخته گری

این پرکاربردترین فرآیند تولید ریخته گری فلز است که درصد قابل توجهی از وزن کل ریخته گری را به خود اختصاص می دهد. در طی فرآیند ریخته گری شن و ماسه، مواد تا دمای مناسب گرم می شوند تا ذوب شوند و گاهی اوقات برای اصلاح ترکیب شیمیایی برای دستیابی به خواص مواد مورد نیاز، تحت عملیات های گوناگون قرار می گیرند. سپس فلز مذاب را در قالبی می‌ریزند که حفره‌ای شکل دلخواه دارد تا خنک و جامد شود.

برای تولید بهترین کیفیت ریخته‌گری شن و ماسه با کمترین هزینه ممکن، طراحان باید به چندین الزامات فرآیندی توجه دقیق داشته باشند و محدودیت‌های ریخته‌گری شن و ماسه را درک کنند. 8 عنصر کلیدی ریخته گری شن و ماسه وجود دارد، به عنوان مثال، زاویه کشش، خط جداسازی، زیر برش ها و هسته ها، سطح مقطع، ضخامت دیوار، گوشه ها و زاویه ها، طراحی اتصالات، کمک هزینه ریخته گری که باید برای جلوگیری از مشکلات رایج در نظر گرفته شوند. مهندسان مکانیک در طول فرآیند ریخته گری شن و ماسه با آن مواجه می شوند.

نقص یا معایب ماسه ریخته گری  تنها در صورتی مشکل ساز خواهد بود که بر عملکرد قطعه تأثیر بگذارد. بنابراین انتخاب یک فرآیند ساخت مناسب برای برآوردن نیاز عملکردی قطعه حیاتی است.

در زیر هفت مرحله اصلی چرخه ماسه ریخته گری آورده شده است:

مرحله الگوسازی که در آن یک ماکت از جسمی که باید ریخته گری شود از مواد مناسب ساخته می شود. این الگو معمولاً بزرگ است تا امکان انقباض فلز را در طول فاز سرد شدن فراهم کند

در مرحله ساخت قالب، یک قالب ماسه ای با بسته بندی ماسه در قالب اطراف الگو تشکیل می شود. قالب ماسه ای به دو نیمه تقسیم می شود که نیمه بالایی آن "Cope" و قسمت پایینی "Drag" نامیده می شود. هنگامی که الگو از حفره خارج می شود، بقایایی برای ریختن فلز مذاب تشکیل می شود. قالب دارای ویژگی های دیگری مانند اسپرو، رانر، دروازه، فنجان ریختن، رایزر و غیره خواهد بود که بعداً به تفصیل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مرحله بستن شامل دو نیمه قالب Cope و Drag است که به طور ایمن با هم بسته شده و آماده ریختن فلز هستند.

ریختن فلز مذاب در دمای تنظیم شده نگهداری می شود. فلز مذاب به سرعت در آن ریخته می شود تا از انجماد اولیه جلوگیری شود

فلز مذاب ریخته شده پس از قرار گرفتن در داخل حفره شروع به سرد شدن و جامد شدن می کند. اکثر عیوب احتمالی ریخته گری شن و ماسه در این مرحله انجماد معرفی می شوند

پس از سپری شدن دوره سرد شدن، قالب را می توان تکان داد/شکست و ریخته گری کرد

پیرایش شامل تمیز کردن و برداشتن قسمتی است که به قسمت اصلی مانند رانر، اسپرو و ​​غیره متصل است.

ریخته گری با کمک ماسه ریخته گری متنوع ترین روش در بین روش های ساخت است و به مهندسان این آزادی را می دهد تا قطعات پیچیده را از تعداد نامحدودی از فلزات و آلیاژها طراحی کنند. ریخته گری شن و ماسه را می توان در طیف گسترده ای از اندازه ها از مجسمه های کوچک تا قطعات با وزن بیش از 100 تن تولید کرد.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری