مواد اولیه ریخته گری

در طول تاریخ، ریخته گری فلز برای ساخت ابزار، سلاح و اشیاء مذهبی استفاده شده است. ریخته گری یک روش ارزان قیمت برای ایجاد اشکال و طرح های پیچیده و ایجاد آسان چندگانه از یک شی است. فرآیند ریخته گری فلز کاربردهای گسترده ای در سراسر تولید دارد، به ویژه در توسعه فناوری و صنایع حمل و نقل. شکل‌های ریخته‌گری از نظر پیچیدگی از یک شی کاملاً ساده تا بسیار پیچیده متفاوت است. در ادامه این مطلب به پرسش مواد ریخته گری چیست؟ پاسخ مفصل تری خواهیم داد.

تاریخچه ریخته گری و مواد ریخته گری

ریخته گری فلزات فرآیندی 7000 ساله است که هم در تولید و هم در هنرهای زیبا مورد استفاده قرار می گیرد. در طی ریخته‌گری فلز، فلز مذاب از یک بوته به قالب منتقل می‌شود تا یک جسم ریخته‌گری فلزی مثبت ایجاد شود. فلز و قالب خنک می شوند و جسم فلزی برداشته شده و تمام می شود. روش‌های سنتی ریخته‌گری فلز شامل ریخته‌گری موم گمشده، ریخته‌گری قالب گچ، ریخته‌گری با قالب و ریخته‌گری شن و ماسه است. این فرآیندهای ریخته گری فلز ممکن است در یک ریخته گری یا یک استودیو جواهرات تکمیل شود. فرآیندهای ریخته گری فلز برای هزاران سال شناخته شده است و به طور گسترده برای ساخت مجسمه ها، جواهرات، حمل و نقل، سلاح ها و ابزار استفاده می شود. اولین شیء ریخته‌شده شناخته شده، قورباغه‌ای مسی است که قدمت آن به ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد و در عراق کنونی یافت شده است.

مواد اولیه ریخته گری
توضیحات تکمیلی محصول

انواع مواد ریخته گری

ریخته گری فلز بر اساس ماهیت اساسی طراحی قالب به دو گروه تقسیم می شود. یعنی قالب مصرفی و ریخته گری قالب دائمی. بسته به جنس مواد ریخته گری می توان آن را به گروه هایی تقسیم کرد.

ریخته گری قالب مصرفی

مواد ریخته گری قالب مصرفی از یک قالب موقت غیرقابل استفاده مجدد برای تولید ریخته گری نهایی استفاده می کند زیرا ریخته گری قالب را می شکند تا ریخته گری را خارج کند. ماسه، خاک رس و گچ مواد رایجی هستند که برای ساخت این قالب ها استفاده می شوند. برای بهبود کیفیت قالب‌های یکبار مصرف، معمولاً از چسباننده‌هایی استفاده می‌شود که به عنوان عوامل پیوند دهنده شناخته می‌شوند. ریخته گری قالب مصرفی را می توان برای ریخته گری اشکال پیچیده و پیچیده استفاده کرد.

Image

انواع مواد ریخته گری قالب مصرفی به شرح زیر است:

ریخته گری شن و ماسه

مواد ریخته گری شن و ماسه رایج ترین نمونه ریخته گری قالب مصرفی است که به طور کلی از الگوهای دائمی برای ایجاد قالب استفاده می کند. فلز مذاب توسط گرانش یا نیرو در یک حفره قالب ماسه قابل مصرف ریخته می شود و در آنجا جامد می شود و قسمت حفره شکل را تشکیل می دهد.

ریخته گری قالب سرامیک

ریخته گری قالب سرامیکی بسیار شبیه به ریخته گری قالب ماسه یا گچ است، با این تفاوت که قالب از مواد سرامیکی نسوز ساخته شده است. مواد سرامیکی در مقایسه با قالب گچ می تواند دمای بالایی را تحمل کند. از این رو برای ریخته گری موادی مانند فولادهای ریخته گری، چدن ها و سایر آلیاژهای با دمای بالا استفاده می شود.

ریخته گری فوم گم شده

ریخته گری فوم گم شده از الگوی فوم پلی استایرن برای ایجاد یک قالب شنی استفاده می کند. سپس با ریختن فلز مذاب در قالب، الگو بخار می شود. ریخته گری فوم گم شده گاهی اوقات به عنوان ریخته گری پلی استایرن منبسط شده، فرآیند الگوی گم شده یا ریخته گری فوم تبخیری نامیده می شود.

ریخته گری قالب دائمی

ریخته‌گری قالب دائمی که گاهی به آن ریخته‌گری قالب غیر قابل مصرف می‌گویند، از قالب‌های دائمی استفاده می‌کند که پس از هر چرخه تولید مجدداً استفاده می‌شوند. اگرچه ریخته‌گری قالب دائمی به دلیل استفاده مجدد از همان قالب، قطعات قابل تکرار تولید می‌کند، اما فقط می‌تواند ریخته‌گری‌های ساده را تولید کند زیرا قالب برای برداشتن قالب‌ها باید باز شود.

انواع مواد ریخته گری قالب دائمی به شرح زیر است:

ریخته گری گریز از مرکز

ریخته‌گری گریز از مرکز به بسیاری از روش‌های ریخته‌گری اطلاق می‌شود که از نیروهای گریز از مرکز چرخشی برای انتقال فلز مذاب به قسمت‌های بیرونی یک حفره قالب مدور استفاده می‌کنند، جایی که برای تشکیل محصول جامد می‌شود. ریخته گری گریز از مرکز در بخش "راهنمای ریخته گری گریز از مرکز" به تفصیل توضیح داده شده است.

ریخته گری قالب کامپوزیت

همانطور که از نام آن پیداست، اینها از قالب های ریخته گری قابل مصرف و قابل استفاده مجدد برای تولید مواد ریخته گری استفاده می کنند. اینها معمولاً شامل موادی مانند ماسه، چوب، گرافیت و فلز هستند.قیمت مواد ریخته گری که در این بخش اشاره کردیم به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

کاربرد مواد ریخته گری

تقریباً تمام محصولات مهندسی که ما استفاده می کنیم، از ماشین لباسشویی گرفته تا مته های ستونی، اتومبیل ها تا دوچرخه، با استفاده از قطعات فلزی ساخته می شوند که به احتمال زیاد با استفاده از یکی از فرآیندهای ریخته گری فلز ساخته شده است. این فرآیند ساخت قدیمی، دقت و تحمل آن را در طول زمان بهبود بخشیده است.به طور معمول، ریخته گری برای ساخت بلوک های موتور خودرو، میل لنگ، و محفظه ابزارهای برقی مانند مته های ستون، قطعات لوله کشی، تیغه های توربین، مجسمه های فلزی، چرخ دنده ها و محفظه های جعبه دنده استفاده می شود. ریخته گری فلز یک فرآیند تولید است که شامل ریختن فلز مذاب در قالب برای ایجاد یک قطعه فلزی سه بعدی است. قالب حاوی یک حفره توخالی به شکل هندسی دلخواه است و فلز مذاب اجازه داده می شود تا خنک شود تا یک قسمت جامد را تشکیل دهد.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری