منتل هیدروکن
SuperUser Account
/ دسته ها: هیدروکن

منتل هیدروکن

منتل به شکل مخروطی می باشد . منتل بر روی هد سنتر شفت بسته می شود .با تغییر سایز منتل سایز بار خروجی هیدرون تغییر می کند منتل در واقع وظیفه چکش در دستگاه های سنگ شکن را بر عهده دارد و قطعه مصرفی دستگاه هیدروکن محسوب می شود و در تماس مستقیم با بار ورودی دستگاه است در نتیجه بیشترین قسمت که در معرض سایش قرار میگیرد منتل هیدروکن می باشد در نتیجه جنس و کیفیت آن بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد . بار ورودی تحت فشار بین دو قطعه یعنی کانکیو و منتل خورد می شود. منتل هیدروکن در دستگاه سنگ شکن هیدروکن به عنوان قلب تپنده در دستگاه تعبیه می گردد. منتل هیدروکن به روی شفت اصلی یا هد سنتر و داخل کانیکو هیدروکن جای می گیرد. به طور کلی این قطعه فرایند خردایش و ریز کردن سنگ ها را انجام می دهد و بر اثر فشار و ضربه های مداوم می بایست بعد مدتی تعویش شوند. منتل هیدروکن با نیروی شفت اصلی متصل به هدسنتر هیدروکن که به چرخدنده پنیون متصل می شود. این چرخ دنده پنیون از کنار به چرخ دنده پینیون که با شفت به الکتروموتور متصل می باشد نیروی کلی را تامین می سازد، منتل هیدروکن داخل کانیکو هیدروکن وظیفه تنظیم نقطه ماکزیمم و منییمم خروجی را با هدسنتر هیدروکن برعهده دارد.

منتل چیست

منتل از قطعات سنگ‌ شکن مخروطی شکل هیدروکن می باشد که در خرد کردن بار ورودی بسیار موثر می باشد. این سنگ‌ شکن از جمله دستگاه‌های پرکاربرد در بین قطعات سنگ شکن هیدروکن در مرحله ثانویه خردایش به شمار می رود. سنگ شکن هیدروکن که به شکل مخروط طراحی می گردد در دومین مرحله از خردایش سنگ‌های با سختی بالا کاربردی است. بار ورودی به این سنگ‌ شکن می‌ تواند اندازه‌های مختلفی داشته باشد که می توان آن ها را اندازه یا تنظیم کرد. 

انواع منتل هیدروکن 

منتل هیدروکن براساس سایز تولیدی در مدل های مختلفی تولید می شود که از این مدل ها می توان به دو نوع منتل 2 با وزن تغریبی 410 کیلوگرو و منتل 4 با وزن تغریبی 330 کیلو گرم اشاره کرد . لازم به ذکر است این وزن ها وزن خام این قطعات بوده و منتل برای قرار گرفتن در سنگ شکن هیدروکن احتیاج  به سیقلی شدن سطح دارد که برای اینکاربه تراشکاری کاملا تخصصی احتیاج دارد منتل یکی از مهمترین قطعات سنگ شکن هیدروکن است که شکلی مخروطی دارد. این قطعه که منتل نام دارد، تاثیر به سزایی در خروجی تولید شده توسط سنگ شکن را ایفا می کند. منتل اصلی ترین قطعه در بخش خردایش بار ورودی است. این قطعه با فشار زیادی که به بار ورودی می دهد، باعث خرد شدن بار ورودی مثل سنگ می شود. منتل سنگ شکن های هیدروکن بر روی هد سنتر شفت قرار می گیرد. این قطعه وزن بسیار بالایی داشته و از فولاد ضد سایش بهره مند است. وزن این قطعه فولادی چهارصد کیلوگرم بوده و با کمک قطعه کانکیو عمل خردایش انواع سنگ را انجام می دهد. عمل خردایش در سنگ شکن هیدروکن به وسیله بسته شدن منتل و همینطور قطعه کانکیو انجام می شود. نوع فولاد به کار رفته از نوع منگنزی مولبیدن دار بوده و مدل آن MO40 است.

ویژگی های منتل هیدروکن

سنگ شکن مخروطی هیدروکن از ویزگی های زیادی برخوردار می باشد . یک از این ویژگی ها قابلیت تنظیم میزان فشار و بار ورودی می باشد . در واقع یکی از عناصر اصلی و کلیدی در عملیات خرد کردن سنگ معادن برای ساخت شن و ماسه سنگ شکن هیدروکن است. منتل هیدروکن به دلیل قدرت بالایی که دارند نقش هالک را به خوبی اجرا می نمایند.

کاربرد منتل هیدروکن

کاربرد اصلی منتل هیدروکن ها ، سنگ شکنی می باشد.آن ها انواع سنگ‌ هایی که از دل زمین و معادن سنگی استخراج شده را به وسیله عمل شکستن به شن و ماسه تبدیل می نمایند.هیدروکن سنگ‌ شکنی ثانویه محسوب می شود که می‌ تواند به عنوان هیدروکن ریزشکن، هیدروکن قلوه شکن، هیدروکن سوپریور سنگ‌شکن اولیه و ماسه ‌ساز عمل نماید. قطعاتی به نام منتل و کانکیو خردایش بار ورودی در سنگ‌شکن را انجام می دهند. منتل هیدروکن به شکل مخروطی طراحی می گردد و روی هد سنتر شفت قرار می گیرد. 

طول عمر منتل هیدروکن

اگر هیدروکن را به عنوان سنگ شکن اولیه و قلوه شکن استفاده شود، می بایست سایز تاپشل آن را نیز تغییر داد. در سنگ شکن هیدروکن از دو نوع منتل ۲ و منتل ۴ بهره برداری می گردد که منتل ۲ همراه کانکیو ۲  یا کانکیو ۴ بر روی هیدروکن بسته می گردد، در این حالت سنگ شکن به عنوان ماسه ساز کاربرد دارد. به طور کلی کاربد  منتل هیدروکن ها در میزان طول عمر آن ها موثر می باشد. 

تعویض منتل هیدروکن

منتل هیدروکن به عنوان ضروری ترین  قطعات هیدروکن محسوب می شود که با فعالیت بالایی که دارد موجب فرسایش زیاد می شود. لذا هیمن موضوع آن را بیشتر در معرض سایش قرار می دهد .منتل هیدروکن یک قطعه قابل تعویض می باشد. محافظت از قطعات داخلی دستگاه، باید به شکل دوره ای و متناسب با جنس سنگ ورودی و میزان تولید ماهانه تعویض گردد.

جنس منتل هیدروکن 

جنس منتل  به دلیل قرار گرفتن در معرض سایش شدید عمدتا از فولاد منگنزی می باشد که در سه آنالیز مختلف برای کاربری های مختلف تولید می شود . نوع اول آن جنس فولاد منگنزی می باشد که با بهترین آنالیز و بالاترین کیفیت با بروزترین دستگاه های روز دنیا تولید می شود که این جنس مناسب برای معادنی است که در آن سختی سنگ ها بالا نبوده و مقدار سلیس پایین می باشد . نوع دوم منتل  مولیبدن دار می باشد در این آنالیز به منظور کاهش هرچه بیشتر سایش منتل ،  به مقدار ۰.۳ تا ۰.۵ درصد به آنالیز آن مولیبدن اضافه شده که این امر باعث بالارفتن مقدار سختی منتل می شود و در نتیجه مقدار سایش کاهش پیدا می کند . نوع سوم منتل منگنزی مولیبدن دار ویژه می باشد این آنالیز با تغییراتی در آنالیز نوع دوم تولید شده که با رساندن مقدار مولیبدن به ۰.۵ تا ۰.۷ درصد و به حداقل رساندن مقدار سایش مانع از ترد شدن قطعه شده و کارایی آن را به حداکثر خود رسانده و کیفیت آن در بالاترین حد قرار دارد به همین دلیل این نوع منتل  مناسب برای معادن با سنگ های با سلیس بالا و همچنین معادن سنگ آهن بوده و هزینه نگهداری دستگاه سنگ شکن هیدروکن را در پایین ترین سطح ممکن قرار می دهد .

تنظیم کردن فاصله بین کانکیو و منتل

کانکیو و منتل دو قطعه ای هستند، که با هم عمل خردایش را انجام می دهند. اپراتور دستگاه سنگ شکن هیدروکن در صورتی که مورد نیاز است، به وسیله جک هیدروکن منتل را به سمت بالا کشیده و بدین وسیله فاصله ای که بین کانکیو و منتل است را کم می کند. برای اینکه این کار صورت بگیرد، از جک دستی یا جک دیجیتالی استفاده می شود. جک دیجیتالی نسبت به جک دستی بسیار بهتر است، زیرا بسیار دقیق تر عمل می کند. این نوع جک که دیجیتالی است، ورود قطعه آهنی به داخل محفظه های منتل و همینطور کانکیو را به خوبی تشخیص می دهد. در صورت مشاهده نیز به صورت کاملا اتوماتیک خیلی سریع منتل را به سمت پایین کشیده و مانع آسیب جدی به دستگاه سنگ شکن هیدروکن می شود. بنابراین جک دیجیتالی نسبت به جک دستی برتری دارد.

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری

 

مطلب قبلی تاپ شل
مطلب بعدی باتم شل
1842 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید