دات نت نیوک
تلفن 02155145702
موبایل 09123168508
دنده پینیون
صفاری

دنده پینیون

این روزها استفاده از انواع سنگ ها در نماهای خارجی و داخلی خانه ها، بیشتر از همیشه به چشم می خورد. برخی از افراد سعی می کنند که با استفاده از انواع سنگ های معدنی خانه خود را زیباتر و دلنواز تر کنند. از این رو ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چگونه می توان از انواع سنگ ها، در زیباسازی نمای ساختمان ها استفاده کرد؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است بدانید که، سنگ هایی که در نمای ساختمان ها و دکوراسیون های داخلی خانه شما مورد استفاده قرار گرفته اند، باید پس از استخراج در دستگاه های سنگ شکن خرد بشوند تا مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو شما می توانید سنگ های معدنی که به صورت خام، از طبیعت استخراج شده اند را در کارخانه های سنگ شکن، توسط دستگاه های بزرگ سنگ شکن های اولیه و ثانویه، به انواع سنگ های مورد نظر خود در بیاورید. در این میان دستگاه های سنگ شکن برای خرد کردن انواع سنگ ها، به قطعاتی نیاز دارند، که ما قصد داریم تا در این بخش قطعه دنده پینیون را به شما معرفی بکنیم.
 

Image

دنده پینیون چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی پینیون یک محوری است که می تواند با گاردان در ارتباط باشد. دنده پینیون قابلیت دنده ای بودن به صورت مارپیچی را دارد. به طور کلی این دنده می تواند با حرکت کردن خود، سایر قطعات را به حرکت در بیاورد. به طور نمونه  با چرخش دنده، کرانویل ها نیز به حرکت می افتند. در سنگ شکن های هیدروکن، این دنده وظیفه دارد که نیروی دورانی را از شفت دریافت کند و با تعویض راستای 90 درجه ای در حال انتقال این نیرو به شفت اصلی، باعث چرخش شفت در محور عمودی بشود.

 

چرا بهتر است که دنده پینیون روغن کاری و روانکاری بشود؟

به طور کلی انواع دنده های مورد استفاده در صنایع سنگ شکن باید روغنکاری بشوند، چراکه این دنده ها در برخورد با سایر قطعات امکان استهلاک و از بین رفتن آن ها بسیار بالا است. از این رو شما می توانید با استفاده از روغنکاری دنده ها از خرابی و از بین رفتن شیارهای مارپیچی آن ها جلوگیری کنید. برای روغن کاری دنده های پینیون باید دستگاه سنگ شکن را خاموش بکنید، تا بتوانید راحتتر عملیات روغن کاری را انجام بدهید، از این رو برای روغن کاری این دنده ها، از روش غرقابی استفاده می کنند، تا روغن به تمامی ابعاد و شیارهای داخلی دنده پینیون راه پیدا کند.  بهتر است اگر قصد داید از یک رون خوب، برای روغن کاری دنده پینیون و کرانویل استفاده کنید، روغن واسگازین را برای روغن کاری دنده استفاده کنید.

 

ساختار دنده پینیون چرا باید به صورت مارپیچی ساخته شود؟

 

به طور کلی کرانویل و دنده پینیون باید به صورت مارپیچی ساخته شود. چراکه حالت مارپیچی این دنده ها، سبب می شود که آن ها راحتتر به داخل هم بروند و از همه مهم تر راحتتر بتوانند با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند. در این میان به دلیل هم پوشانی درست دنده ها، در هم و روغن کاری شدن هریک از آن ها، چرخ دنده ها می توانند دیرتر دچار استهلاک و خرابی بشوند. به طور کلی هرچه تعداد دنده های کرانویل بیشتر باشد، گیربکس از نظر قدرت، میزان بالایی را به خود اختصاص داده است.

 

Image

 

نحوه کارکرد دنده پینیون

به طور کلی در گیربکس های صنعتی از دو قطعه پینیون و کرانویل استفاده می شود. این دو قطعه در نهایت سبب حرکت گیربکس های صنعتی می شوند. در این میان پینیون در قسمت بالایی کرانویل واقع می شود. پینیون باید از کرانویل ها کوچکتر باشند. این دو دنده باید به صورتی به هم اتصال داده شوند که حرکت روبه جلو داشته باشند و به سمت جلو حرکت کنند. باید به این موضوع توجه کنید، که این دو دنده باید به صورت کاملا دقیق درون هم جایگذاری بشوند چراکه در صورت فاصله داشتن و عدم جایگیری درست، امکان آسیب دیدن آن ها بالا می رود. بهتر است که دنده ها را پس از مدتی تمیز کنید، تا عاری از هرگونه گرد و خاک و ذرات اضافی بشود، از این رو با تمیز کردن آن ها راحتتر می توانید دنده ها را روغنکاری بکنید.

 

چه عواملی سبب می شود که کرانویل ها و دنده پینیون دچار آسیب بشوند؟

 

در بسیاری از موارد دیده شده که کرانویل ها و دنده های پینیون دچار مشکل شده اند، که ما قصد داریم تا در این بخش به برخی از مشکلات این دنده ها اشاره کنیم.
•    شل بودن کرانویل و پینیون
•    ساییدگی دنده کرانویل و پینیون
•    نداشتن روغن بر روی سطح دنده ها
•    سفت بستن کرانویل و پینیون
•    زیاد بودن روغن بر روی دنده ها

جمع بندی
دو قطعه مهمی که در انواع دستگاه های سنگ شکن اولیه و ثانویه به کار برده می شود، دنده پینیون و کرانویل است. این دو قطعه مهم به دلیل داشتن دنده های مارپیچی به راحتی می تواند، به این دو قطعه این امکان را بدهد که درون هم قرار بگیرند. ولی یکی از مشکلاتی که در این نوع قطعات بیشتر از هر مشکلی به چشم می خورد، خراب شدن دنده های مارپیچی این قطعات است، از این رو بهتر است برای کاهش آسیب در این نوع قطعات از انواع روغن کاری ها برای سالم ماندن دنده های پینیون و کرانویل استفاده کنید. از این رو اگر شما نیز قصد دارید این قطعات را برای دستگاه های سنگ شکن خود تهیه کنید، بهتر است با مشاهده سایت makansangshekan.net و تماس با شماره تلفن 02155145702 از خدمات و مشاوره رایگان شرکت بزرگ و با تجربه ماکان سنگ شکن استفاده بکنید.

 

مطلب قبلی دنده کرانویل
مطلب بعدی باتمشل
45 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه