گیربکس کتابی
SuperUser Account
/ دسته ها: محصولات, نوار

گیربکس کتابی

گیربکس های SN بر اساس مقدار قدرتی که میتوانند انتقالی تقسیم بندی می شوند. این نوع گیربکس بیشتر برای انتقال نیروی الکتروموتور به غاطک متحرک و همچنین تغییر دادن میزان دور الکترو موتور استفاده می شوند. نسبت تغییر گیربکس کتابی یک به 7 می باشد .گیربکس کتابی از قطعات مختلفی مانند پوسته ، شفت ، نافی ، چرخ دنده و بوش ساخته می شوند .پوسته گیربکس های کتابی ار آلمینیوم ساخته می شود.

 

گیربکس کتابی چیست؟

گیربکس کتابی از مدل های و نمونه های گیربکس هیا صنعتی می باشد . این گیربکس به این دلیل که قابلیت های ویژه دارا می باشد و جایگزین مناسبی برای نمونه های مشابه موجود در بازار می باشند فروش بالایی دارد. ممکن است به جای این نام شما بتوانید نام های دیگری مثل گیربکس نود درجه، گیربکس حلزونی و گیربکس nmrv در بازار به فروش می رسد.قیمت مناسب گیربکس های چینی و کیفیت قابل قبول این نوع گیربکس ها باعث شده است مورد استقبال افراد باشد.

 

انواع گیربکس SN 

گیربکس SN براساس سایز و اندازه و از همه مهمتر میزان قدرتی که میتوانند انتقال دهند به 4 نوع تقسیم می شوند.

1 - گیربکس SN 1  که ضعیف ترین و همچنین ارزان ترین نوع گیربکس کتابی می باشد . 

2 - گیربکس SN 2 که از نظر جسه کمی بزرگتر از گیربکس SN 1 می باشد و از آن قوی تر است . گیربکس SN 2 دارای شافت 30 و بوش 35 میلیمتر می باشد.

3 - گیربکس SN 3 که بخاطر قیمت مناسب نسبت به نیروی کافی متداول ترین نوع گیربکس کتابی می باشد . شافت گیربکس SN 3 در حدود 35 و بوش آن 50 میلیمتر می باشد.

4 - گیربکس SN 4 که در واقع قوی ترین گیربکس این دسته می باشد و همچنین گرانترین 

لازم به ذکر است که دنده های این نوع گیربکس از جنس چدن می باشد و شرکت ماکان سنگ شکن قادر به تولید گیربکس هایی با دنده فولادی نیز هست که این نوع گیربکس دارای طول عمر بیشتر و مقاومت بالاتر و همچنین قیمت بالاتری در مقایسه با نوع دنده چدنی گیربکس کتابی می باشد.

 

مشخصات گیربکس کتابی

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری

 

 

برای این که مشخصات گیربکس کتابی ا بدانید باید اعلام کنیم که در قسمت پایین این دستگاه،چرخ دنده های از جنس برنز وجود دارد. این چرخ دنده ها شبیه به حلزون هستند به این دلیل که این چرخ دنده ها شبیه به حلزون هستند به این گیربکس ، گیربکس حلزونی نیز می گویند.این گیربکس های حلزونی، داای شفت خروجی و کجدود کننده گشتاورد هستند. از این گیربکس ها معمولا برای حفر چاه، بالا برهای ساختمان ها، ماشین آلات صنعتی و در معادن استفاده می شود . استفاده کردن از آلومینیوم برای بدنه این دستگاه، مزیت های زیادی به همراه دارد. بدنه گیربکس های کتابی معمولادر معرض هوامل مختلف قرار می گیرد و بودن فلز آلومینویم باعث می شود که با این وجود سبک می باشد اما در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشد.

معرفی انواع گیربکس کتابی

زمانی که می خواهید گیربکس های کتابی یا حلزونی را خریداری کنید انواع مختلفی را مشاهده می کنید که در ادامه به صورت خلاصه آن ها را شرح می دهیم.  انواع این گیربکس هی کتابی از قبیل، پایه دار، فلنچ دار، هالوشافت و.. هستند. استفاده کردن از این گیربکس ها باعث می شود که مزیت های زیادی نیز برای شما داشته باشد. مثلا شما می توانید از آن در دستگاه های سبک تا فوق سنگنین بدون این که مشکلی برای شما پیش بیاید استفاده کنید. هم چنین به این دلیل که استحکام بالا و دوام مناسبی نیر دارد از این نوه گیربکس ها استفاده های بیشتر نیز می شود.
•    گیربکس حلزونی vf ، این نوع گیربکس برای فضای کوچک استفاده می شود. استفاده از این مدل گیربکس بیشتر در خطوط انتقال دیده می‌شود.
•    گیربکس حلزونی FC: از این گیربکس ها معمولا در میکسر ها و چرخ دنده ها استفاده می شود و این که معمولا از جنس فولا و برنج می باشد که این موضوع باعث شده است در صدای تولیدی و راندمان این گیربکس تاثیر بسیارمثبتی گذاشته شود.
•    گیربکس حلزونی NMRV: گیربکس NMRV یکی دیگر از انواع گیربکس های کتابی می باشد که چند سالی است از آن در صنعت های مختلف استفاده می شود. این نوع از گیربکس به صورت دوسر هالو شافت در بازار دیده می‌شود که از لحاظ تولید صدای کم در مقایسه با دیگر مدل های این گیربکس مناسب تر می باشد.
•    گیربکس حلزونی MVF: این مدل از گیربکس به طور مستقیم با الکتروموتور کوپل می‌شود. مخزنی که برای گیربکس حلزونی MVF در نظر گرفته شده مخزنی از جنس آلیاژ فولاد دارد که این موضوع باعث شده بازدهی آن بیشتر شود.

کاربرد گیربکس کتابی

همان طور که قبلا نیز اعلام کرده ایم استفاده از این گیربکس های کتابی مزیت های فروانی دارد و در صنعت های مختلف و متفاوتی نیز استفاده می شود. از این گیربکس ها معمولا در صنعت های فولاد سازی، پتروشیمی ، سنگ آهن، صنایع بسته بندی، صنایع سیمان و ذوب آهن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هم چنین از این گیربکس ها معمولا برای حفر چاه، بالا برهای ساختمان ها، ماشین آلات صنعتی و در معادن استفاده می شود. از مزایای استفاده از این گیربکس ها این می باشد که مصرف انرژی در این گیرکس کم می باشد و برای دستگاه های سبک تا فوق سنگین نیز استفاده می شود و با دوام می باشد. 

مزایای گیربکس کتابی

برای این که در مورد مزایای گیربکس کتابی بدانید باید بگوییم که این نوع گیربکس ها مزیت های فراوانی دارند. به این دلیل که قابلیت های زیادی نسبت به سایر گیربکس های موجود در بازار دارند و ویژگی های مثبت این محصول، باعث شده است که گیربکس های کتابی ، جز مورد استفاده ترین گیربکس ها در صنایع به حساب بیایند. راندمان بالای این نوع گیربکس ها باعث شده که مهمترین مزیت آن به حساب بیاید و خیلی از افراد به همین دلیل آن را خریداری کنند. داشتن راندمان بالا در گیربکس ها، باعث می شود کیفیت محصول بالاتر برود . در عوض اگر راندکان گیربکس پایین باشد باعث می شود که انرژی هدر برود. محصولاتی که راندمان پایینی دارند ، انرژی بیشتری مصرف می شود. به دلیل همین راندمان پایین، گیربکس های قدیمی با راندمان پایین دیگر از رده خارج شده اند و همین گیربکس های 90 درجه جایگزین شده اند. یکی دیگر از مزیت های این محصل لرزش کم و هم چنین صدای کم آن می باشدکه قابل توجه برای مصرف کنندگان بوده است. یکی دیگر از مزیت های گیربکس های کتابی، نصب آسان است. نصب این مدل از گیربکس ها به آسانی انجام شده و زمان کم تری می برد. به دلیل ساده بودن شیوه استفاده از این وسیله، گیربکس ها توسط کاربر های  مختلف استفاده می شوند. 

گیربکس نوار نقاله

در زبان فارسی گیر بکس جعبه دنده نام دارد.گیربکس ماشینی می باشد که از یک ورودی و یک خروجی برخوردار می باشد،به این معنا که یک ورودی از طرف موتور گرفته و آن را به دور پایئن با گشتاور بالا تبدیل می کند.گیربکس نوار نقاله مجموعه مکانیزمی می باشد که برای انتقال و جابه جایی مواد و تجهیزات در صنایع مختلف کاربرد دارد. با توجه به رشد صنایع مختلف و نیاز به حذف نیروی انسانی برای بالا بردن بهره بری و کاهش هزینه ها، از انواع گیر بکس نوار نقاله استفاده می شود. با توجه به طول نوار نقاله، میزان بار قابل انتقال، زاویه انتقال و نوع مواد منتقل شذه، از مدل های مختلف الکتروموتور و گیربکس با توان مختلفی بهره برداری می گردد.

نوار نقاله ابزاری است که در خط تولید برای جابجایی مواد بین دو نقطه کاربرد دارد. در صنایع متفاوت، با چشم انداز کاهش هزینه و افزایش سرعت خط تولید از نوار نقاله استفاده می کند .ضمن اینکه در زمان جا به جایی مواد تغییراتی روی آن انجام می شود. نوار نقاله صرفا جابجایی مواد از یک نقطه به نقطه دیگر را انجام نمی دهد بلکه قسمتی از فرآیندهای لازم بر روی مواد، در حین حرکت انجام می گیرد.

انواع گیربکس نوار نقاله

گیربکس‌های نوار نقاله در انواع مختلفی طراحی و تولید می گردد که با توجه به نیاز خود تهیه و خریداری می شوند .از نمونه های آن عبارت اند از :
•    گیربکس حلزونی: گیربکس حلزونی در مقابل نمونه های دیگر  به علت حجم کم و قیمت کمتر پر مصرف تر می باشد . گیربکس حلزونی برای گشتاورهای زیر ۴۰۰۰ نیوتن متر مناسب می باشد و شامل یک پیچ و چرخ دنده می باشد.
•    گیربکس شافت مستقیم:  شافت مستقیم از دیگر گیربکس می باشد که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. گیربکس مستقیم بسیار کم مصرف بوده و وزن کمی هم دارد.
•    گیربکس آویز: این نوع گیربکس از ابعاد کوچکی برخوردار می باشد و برای فضاهای کوچک کاربرد دارد. گیربکس شافت موازی توانایی انتقال گشتاور تا ۱۲۰۰۰ نیوتن متر را خواهد داشت.
•    گیربکس کرانویل: گیربکس‌های کرانویل با انتقال گشتاور ۵۰۰۰۰ نیوتن متر به عنوان قویترین  گیربکس‌ها کاربرد دارند .

کاربرد و نحوه عملکرد گیربکس ها

وظیفه گیربکس ها کنترل میزان دور موتور می باشد ،در واقع  توان تولید شده توسط موتور توسط  گیربکس به کل سیستم انتقال داده می شود و نقش واسطه را برعهده دارد .به نوعی  بدون حضور آن ، موتور توانایی کارکرد دستگاه را ندارد. در سیستم های انتقال جهت  کنترل دور موتور و همچنین انتقال نیروی آن به رولرها برای حرکت تسمه نقاله از گیربکس ها بهره برداری می گردد که دور آن با توجه به قدرت موتور در نظر گرفته می شود. باتمشل هیدروکن در دستگاه سنگ شکن هیدروکن ،دستگاه ثانویه محسوب می شود.جنس باتمشل هیدروکن از جنس فولاد کربنی می باشد. وزن تقریبی باتمشل هیدروکن 2460 کیلو است.وزن باتمشل هیدروکن از یک تلورانس کم است ، باتمشل هیدروکن با دوازده عدد پیچ به تاپ شل هیدروکن متصل می شود و در محفظه کانیکو سنگ شکن هیدروکن تعبیه شده است.

مطلب قبلی رولیک نوار نقاله
مطلب بعدی لاستیک نوار نقاله
2213 رتبه بندی این مطلب:
3.1
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید