رولیک
صفاری
/ دسته ها: محصولات, نوار

رولیک

امروزه بسیاری از کارخانه ها، در بخش تولید کارخانه به دستگاه هایی نیاز دارند، که از طریق آن بتوانند در مدت زمان کوتاه بیشترین بازده را داشته باشند. در این میان دستگاه نوار نقاله یکی دیگر از مهمترین دستگاه هایی است که در بخش تولید و بسته بندی محصولات از آن استفاده می شود. دستگاه نوار نقاله توسط غلطک هایی که دارد، این قابلیت را دارد که تمامی محصولاتی که روی رولیک های آن قرار می گیرد، را جابه جا کند. از این رو اگر بخواهیم به دو اجزای مهم در این دستگاه اشاره کنیم می توانیم تسمه و رولیک را جزو مهمترین بخش های دستگاه نوار نقاله محسوب کنیم. تسمه ها دور این غلطک ها قرار می گیرد و سبب می شود که حرکت رول ها به راحتی انجام بپذیرد. رولیک ها در دستگاه های نوار نقاله به عنوان یک عنصر مهم در انتقال و جابه جایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

رولیک

رولیک چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

رولیک در اصل غلطک هایی هستند که با به حرکت در آمدن آن ها، دستگاه نوار نقاله به کار می افتد. رول ها باید زمانی که توسط تسمه ها، بسته می شوند با فاصله مناسبی کنار هم قرار بگیرند تا اصطحکاکی بین آن ها صورت نگیرد. در این میان رول ها می توانند از نظر اندازه و قطر متفاوت ساخته شوند. به عبارت دیگر زمانی که دستگاه نوار نقاله شروع به کار می کند، رولیک با حرکت کردن بر روی نوار نقاله، سبب می شوند که تسمه نقاله به حرکت در بیاید. به طورکلی علت به حرکت درآمدن نوار نقاله، حرکت و جابه جایی غلطک ها است. رول ها باید از جنس و کیفیت بالایی برخوردار باشند، در غیر اینصورت طول عمر رول ها به شدت کاهش می یابد و به ناچار باید تعویض شوند. از این رو اگر قصد دارید، طول عمر این غلطک ها را افزایش دهید، می توانید در هنگام خرید این قطعه به کیفیت آن، آبندی درست این قطعه، استفاده از بلبرینگ های مرغوب توجه کنید. به طور کلی  این محصول به 2 دسته مهم رول های صنعتی و رول های نیمه صنعتی تقسیم می شود.

رولیک های موجود در بازار


به طور کلی تمام کسانی که از رول های صنعتی و رول های نیمه صنعتی استفاده می کنند، بهتر است با انواع رولیک های موجود در بازار آشنا شوند. رولیک جوشی، رولیک بلبرینگ تعویضی، مخروطی، پلیمری، ضربه گیر، برگشتی، رولیک پرسی و پایه رولیک از مهمترین و پرکاربردترین نوع انواع رولیک ها در بازار است.
 

رولیک-جوشی

 

رولیک های رفت و برگشت چگونه می توانند سبب انتقال محصولات بشوند؟

نوار نقاله وزن تسمه نوار نقاله را تحمل می کند و محصولاتی که روی آن گذاشته شده است، را انتقال می دهد. در این میان غلطک  های برگشت در سطح زیرین نوار نقاله مستقر شده است، که می تواند وزن محصولات و رولیک های مسیر رفت را تحمل کند.

برای جابه جایی محصولات سنگین وزن، از کدام یک از رولیک ها استفاده کنیم؟

برای جابه جایی محصولات سنگین وزن، بهتر است از رول هایی استفاده شود که، قابلیت ضربه گیر بودن و طول عمر بالا را داشته باشند. بنابراین بهتر است از رول های ضربه گیر، برای جابه جایی مواد سنگین استفاده کنید. به طور کلی رولیک های ضربه گیر دارای روکش های پلاستیکی با اندازه های مختلفی هستند، که از ایجاد ضربه و خرابی رویه این غلطک ها جلوگیری می کند. چراکه در ساخت این نوع پلاستیک ها، از موادی ساخته شده است که در برابر نیروهای کششی و فشاری مقاوم بوده، و در اثر این نیروها از بین نمی رود.

معرفی ارزان ترین رولیک برای نوار نقاله های صنعتی

در این میان برخی از افراد هستند، که قیمت پایین را به کیفیت محصول ترجیح می دهند. رول های پرسی یکی از ارزان ترین نوع غلطک ها برای دستگاه نوار نقاله است. علت قیمت پایین این محصول، استفاده از بلبرینگ کهنه است، و از انواع مختلف این محصول می توان به لاستیکی و تلفنی اشاره کرد. در این میان رول های تعویضی نیز می توانند انتخاب خوبی برای صاحبان کارخانه ها باشد، چراکه بلبرینگ های این محصول قابلیت تعویض دارد، از این رو شما می توانیددر صورت نیاز بلبرینگ های جدید را جایگزین کنید. از دیگر ویژگی های مهم این نوع رول ها، می توان به عدم جذب گرد و خاک در این نوع محصول اشاره کرد.
این روزها استفاده از انواع دستگاه های نوار نقاله، بیشتر از همیشه در کارخانه ها به چشم می خورد. از این رو طبیعی است که بسیاری از افراد درصدد این باشند، که قطعات و اجزای این دستگاه را به گونه ای خریداری کنند، که میزان استهلاک و خرابی آن بسیار کم تر و دفعات تعمیر آن کاهش پیدا کند. از این رو دستگاه های نوار نقاله برای حرکت کردن و جابه جایی به رول هایی نیاز دارد، که در حین جابه جایی بتواند محصولاتی که روی آن قرار گرفته است، را به درستی جابه جا کند. از این رو شما برای دستگاه نوار نقاله، کارخانه خود به رول هایی نیاز دارید که، طول عمر بالایی نسبت به سایر رول های موجود در بازار داشته باشد. از این رو پیشنهاد ما استفاده از رول های تعویضی برای دستگاه نوار نقاله کارخانه ها است.

 

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری

 

مطلب قبلی لاستیک های نوار نقاله
مطلب بعدی غلطک نوار نقاله
3303 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید