گیربکس صنعتی
صفاری

گیربکس صنعتی

این روزها، با افزایش میزان استفاده از دستگاه های صنعتی، به مرور یادگیری قطعات درونی آن، نحوه نگهداری و تعمیر آن از موضوعاتی است، که باید به آن توجه کرد. از این رو بهتر است، با برخی از قطعات مهم و اصلی درون دستگاه های صنعتی آشنا شوید، تا بتوانید در صورت بروز مشکلات، آن ها را برطرف کنید. گیربکس های صنعتی یکی دیگر از قطعات مهمی هستند، که در دستگاه های صنعتی نقش بسیار مهمی را دارند. از این رو بهتر است، با چگونگی کارکرد آن در دستگاه های صنعتی آشنا شویم. گیربکس یا جعبه دنده، یک دستگاه بسیار مهم در سیستم انتقال قدرت محسوب می شود. این قطعه قادر است، امکان کنترل قدرت را در اختیار شما قرار دهد. در سیستم گیربکس ها، با مجموعه ای از چرخدنده ها مواجه هستیم، که از طریق آن ها می توانیم به بازده بالای دستگاه خود دست پیدا کنیم.

 

تقسیم بندی انواع گیربکس های صنعتی

به طور کلی گیربکس ها نیز مانند سایر قطعات درون دستگاه های صنعتی، دارای انواع مختلفی است. از این روانواع مختلف این نوع گیربکس ها، براساس نیاز دستگاه ها، درون آن ها جایگذاری می شود. در این بخش قصد داریم به معرفی انواع گیربکس های صنعتی بپردازیم.

•    گیربکس هلیکال شافت مستقیم

سیستم اصلی این نوع گیربکس ها، به صورتی است، که متشکل از 4 عدد چرخدنده است. اولین دنده باید بر سر روتور اتصال داده شود، و سه دنده باقی در داخل گیربکس یاتاقان بندی می شوند. از فواید این نوع گیربکس ها می توان به عمر زیاد آن در مقایسه با گیربکس های حلزونی اشاره کرد. از دیگر مزایای این نوع گیربکس ها میتوان به قیمت ارزان، تعمیرات و سرویس آسان و سریع آن اشاره کرد. اگر قصد دارید به دورهای کمتر از 16 دور بر دقیقه برسید، باید از دو عدد گیربکس کویل شده به هم استفاده کنید.

•    گیربکس کتابی

سیستم گیربکس های کتابی مشابه سیستم گیربکس هلیکال است. تنها تفاوت این نوع گیربکس ها، با گیربکس های هلیکال، محورهای انتقال قدرت است. از این رو گیربکس های کتابی دارای محورهای انتقال قدرت زیادی هستند. بنابراین این نوع گیربکس ها، دارای شفت گیربکس به صورت محور موازی، محور90 درجه ورودی و خروجی به صورت عمود برهم قرار گرفته اند. به بیان ساده تر شفت گیربکس، محورهای قرارگیری قطعات گیربکس است. این نوع گیربکس ها، در صنایعی چون فولاد سازی، ذوب آهن، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع آجر و سیمان، نفت و گاز، بسته بندی و صنایع کشاورزی کاربرد بسیار زیادی دارد. از فواید بیشمار این نوع گیربکس ها می توان به قابلیت دارا بودن چند خروجی به طور همزمان، قرار گرفتن شافت ورودی و خروجی در یک سمت، قرار گرفتن شافت ورودی و خروجی در حالت عمود برهم و قابلیت انتقال گشتاورها و دورهای بالا در دستگاه های صنعتی از مزایای مهم گیربکس های کتابی به شمار می رود. تنها عیب این نوع گیربکس ها، بزرگ بودن آن و اشغال فضای زیاد است. در این گیربکس ها شفت ها و بوش گیربکس جزو اجزای سازنده، این نوع گیربکس ها به شمار می رود.

 

•    گیربکس دنده خورشیدی

گیربکس دنده خورشیدی، دارای مجموعه ای از چرخدنده های مختلف است. از این رو در این نوع گیربکس ها، یک چرخدنده خورشیدی، چند چرخدنده سیاره ای، یک چرخدنده رینگی و یک محفظه نگهدارنده قطعاتی هستند، که گیربکس دنده خورشیدی را می سازند. از گیربکس های خورشیدی برای انتقال قدرت و کم کردن دور خروجی نسبت به دور ورودی استفاده می شود. گیربکس های دنده خورشیدی، می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در موتورهای الکتریکی و هیدرولیکی مورد استفاده قرار بگیرند. از ویژگی های منحصر به فرد این نوع گیربکس ها می توان به، حجم مورد قبول این نوع گیربکس ها اشاره کرد، چراکه این نوع گیربکس ها به دلیل کوچک بودن، در هر محیطی قابل استفاده هستند. امکان نصب این نوع گیربکس ها، به دلیل کوچک بودن و کم حجم بودن آن بسیار آسان است. وزن کم این نوع گیربکس باعث می شود، که وزن کلی دستگاه کاهش پیدا کند. بازده گیربکس های دنده خورشیدی نسبت به سایر گیربکس ها، بالتر است، و بازده 90 درصدی را به خود اختصاص داده است. عمر طولانی، تعمیر و نگهداری آسان گیربکس های دنده خورشیدی اشاره کرد.

•    گیربکس SN

این نوع از گیربکس ها به صورت گیربکس SN2، گیربکس SN3 و گیربکس SN4 تولید می شود. که از مهمترین نوع آن ها می توان به دنده فولادی و دنده چدنی اشاره کرد. گیربکس های SN2 و گیربکس های SN3 ازخانواده ی دنده چدنی به شمار میروند. کاربرد این نوع گیربکس ها در کمپرسورها، ماشین آلات بسته بندی،ماشین آلات غربالگری، کوره های صنعتی، سیستم های انتقال مواد، هواکش ها و بالابرها بیشتر از هر مکانی به چشم می خورد.

 

 

این روزها آشنایی داشتن با تمامی قطعات تشکیل دهنده دستگاه های صنعتی بسیار مهم و پر اهمیت قلمداد می شود. از این رو بهتر است با برخی از قطعات مهمی چون گیربکس ها و یاتاقان ها آشنایی کامل پیدا کنید. چراکه در برخی از موارد دیده شده، که بعضی از قطعات داخل دستگاه ها دچار مشکل شده است. از این رو تکنسین ها، با تعویض قطعات آسیب دیده، دستگاه ها را تعمیر، و دوباره به خط تولید وارد کرده اند. از این رو اگر گیربکس دستگاه صنعتی شما، اعم از کتابی، SN و سایر انواع آن ها دچار مشکل شد، کافی است تا با سر زدن به سایت makansangshekan.net و تماس با شماره تلفن 02155145702 از مشاوره قبل از خرید انواع گیربکس های مصرفی در دستگاه های صنعتی خود بهره مند شوید.

 

 

مطالب کاربردی : 


 

دستگاه سنگ شکن چکش HS10 منگنزی بغل بند مثلثی نافی دار
  گیربکس صنعتی بغل بند ۲۰×۲۵ نافی دار گیربکس کتابی
خرید سنگ شکن غلطک نوار نقاله سنگ شکن فکی
رولیک خرید قطعات سنگ شکن بغل بند ۲۵×۲۵ نافی دار
سلاکس فروآلیاژها خاک کوره
مواد ریخته گری چسب سیلیکات ماسه ریخته گری

 

مطلب قبلی غلطک نوار نقاله
مطلب بعدی توری سرند
2609 رتبه بندی این مطلب:
3.0
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید